Pénteken stabilizálódott a helyzet Kazahsztánban a többnapos zavargások után, amelyek brutális összecsapásokba torkolltak a rendfenntartó erőkkel. Korábban a nap folyamán Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök a lakossághoz intézett beszédében arra figyelmeztetett, hogy parancsot adott a hadseregnek, hogy „figyelmeztetés nélkül tüzet nyithatnak”, és kizárta a tárgyalásokat a „fegyveres és kiképzett banditákkal”.
A hatóságok kemény biztonsági intézkedéseket vezetnek be a nagyobb városokban; a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ) békefenntartói megkezdték szolgálatukat. A KBSZSZ-tagországok továbbra is a legmagasabb szinten tartják a kapcsolatot.
A lövöldözés mérséklődött
Továbbra is Almatiban a legrosszabb a helyzet. Azonban Almati belvárosában is mérséklődött a lövöldözés estére.
A város Köztársaság terét elfoglalták a katonák, akik a levegőbe lőnek, ha a rendbontók megpróbálnak közeledni. Pénteken a téren több autó maradt, amelyekben holtesteket találtak. A közeli utcákon páncélozott járművek járőröznek.
A városban szinte az összes üzlet zárva van, a nyitva tartó boltokban csak készpénzt fogadnak el, mert a bankkártyás terminálok nem működnek. A megmaradt bankautomaták előtt hosszú sorok állnak; az emberek élelmiszerhiányra panaszkodnak.
A hadsereg és a rendőrség ellenőrzi a repülőteret és azonnal őrizetbe veszik a gyanús személyeket. A benzinkutakat bezárták, ami a forgalom jelentős csökkenését okozza, a taxi szolgáltatás pedig az üzemanyaghiány miatt szünetel.
A főváros és a régiók
Nur-Szultanban viszonylag nyugodt a helyzet, a belvárosban viszonylag nagy volt a forgalom, a tömegközlekedés továbbra is működik.
A Habar-24 tévécsatorna szerint a fővárosiak civil járőrökbe tömörülnek, hogy segítsék a rendőrséget a közrend fenntartásában és a fontos állami létesítmények őrzésében. Ezekben a járőrökben jelenleg több százan vannak.
A helyzet stabilizálódik Taldikorgan városában – az almati régió közigazgatási központjában is-, ahol pénteken fegyveresek megpróbáltak elfoglalni egy fogdát. Minden szociális létesítményt megerősített biztonsági intézkedések alá vontak, a tömegközlekedést felfüggesztették. A nagyobb bevásárlóközpontok és gyógyszertárak is zárva vannak.
A kelet-kazahsztáni régióban lévő Szemej városában szintén ellenőrzés alatt tartják a helyzetet.
Sümkent városának közművei, ahol korábban állítólag több mint 60 ember halt meg, megkezdték a zavargások utáni helyreállításokat. A helyi hatóságok szerint a helyzet stabilizálódik, pénteken nem regisztráltak tömeggyűléseket vagy fosztogatásokat.
A jelentések szerint Atirau városában több mint 100 rendbontót vettek őrizetbe. A hatóságok szerint 35 rendőr megsérült. A város központi tere mostanra kiürült, a lakosok eltávolították a korábban oda telepített sátrakat.
Az Atirau régióban ellenőrzőpontokat állítottak fel, és megerősítették a stratégiai létesítmények biztonságát; a jelentések szerint azonban a helyzet általában véve stabil: a piacok és a tömegközlekedés is működik.
A kijárási tilalmat meghosszabbították Taraz városában (Jambil régió); amely most 19:00 és 07:00 között van érvényben, a régió többi részén pedig piros veszélyességi fokozatot hirdettek.
A biztonsági intézkedéseket megerősítették a Kijilorda régióban is, bár ott a helyzet normális – jelentette a Habar-24. A városban jelenleg felmérik a zavargások által okozott károkat.
A békefenntartók segítsége
Az orosz védelmi minisztérium szerint a KBSZSZ békefenntartó erői már teljesítik feladataikat a kritikus objektumok, köztük a leszállópályák és a szociális infrastruktúra védelmére vonatkozóan.
Hetven Il-76-os és An-124-es repülőgépből álló csoport éjjel-nappal szállítja a békefenntartó erőket Kazahsztánba. Pénteken az orosz légierő egy békefenntartó kontingenst szállított Kirgizisztánból Kazahsztánba, katonai járművekkel együtt.
Kína is segítene
A kínai hatóságok szintén jelezték, hogy készek segítséget nyújtani Kazahsztánnak a közrend fenntartásában. A kínai külügyminisztérium szerint Peking kész „folytatni a szoros együttműködést” Kazahsztánnal annak érdekében, hogy közösen „fenntartsák a békét a határ menti térségekben”.
A kapcsolatok folytatódnak
Továbbra is a kazahsztáni helyzet a fő témája a szomszédos regionális államok vezetői közötti megbeszélésnek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatott Kirgizisztán, Belarusz, Tádzsikisztán és Örményország vezetőivel; emellett „többször is telefonon beszélt Tokajev kazah elnökkel” – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Peszkov szerint „a megbeszélésen szó esett a kazahsztáni helyzetről és a KBSZSZ mandátumán belüli közös fellépésekről a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem, valamint a kazahsztáni nép rendjének és biztonságának fenntartása érdekében”.
Alekszandr Lukasenko belarusz elnök az országban kialakult helyzetről tárgyalt Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnökkel.