Oroszország vette át az Eurázsiai Gazdasági Unió (EaEU) elnöki tisztét – az Örményországot, Belaruszt, Kazahsztánt, Kirgizisztánt és az Oroszországi Föderációt 2015-ben egyesítő szervezetben.
Vlagyimir Putyin elnök december 9-én, az Eurázsiai Gazdasági Tanács kibővített ülésén, Biskekben jelentette be az orosz EaEU-elnökség 2023-as prioritásait.
Az EaEU 2022-es tevékenységét értékelve hangsúlyozta, hogy az idei év megmutatta a szervezeten belüli együttműködés hatékonyságát. A világpiaci volatilitás és a kedvezőtlen világpolitikai környezet ellenére az Unió tagországainak nemcsak a makrogazdasági helyzetet sikerült stabilizálniuk, hanem számos kulcsfontosságú mutatót is sikerült javítaniuk.
Így az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek kereskedelme 2022 első kilenc hónapjában több mint egyharmadával bővült. Fejlődött a munkaerőpiac, és bevezetésre került a „Munka határok nélkül” rendszer, amelyben több mint 500 000 üres állás és 2 millió pályázó jelent meg. A társulás tagországai közötti kétoldalú elszámolások több mint 75%-át sikeresen átvezették nemzeti valutára.
Oroszország prioritásai
Moszkva szerint az EaEU jövőbeli fejlődéséhez szükséges a stratégiai irányelvek meghatározása és egy új gazdasági integrációs alapdokumentum előkészítésének megkezdése, mivel a jelenlegit csak 2025-ig tervezték. Az orosz elnök az integrációs kölcsönhatás alapvető vektoraként jelölte meg az EaEU-tagállamok technológiai függetlenségének fejlesztését és a közös innovációs bázis kialakítását a kulcsfontosságú iparágakban. Fontosnak tartja az információs technológiák, különösen az elektronikus dokumentumkezelés összehangolt bevezetésén való további munkát.
Oroszország emellett a befektetési kapcsolatok erősítésére és a kölcsönös befektetések számára kedvező feltételek megteremtésére kívánja összpontosítani erőfeszítéseit. Ehhez szükség lesz az adminisztratív eljárások ésszerűsítésére, valamint az adórendszerek harmonizálására.
Oroszország továbbá elnökségének ideje alatt a tudományos és oktatási kapcsolatok bővítésével, az egyetemek közötti együttműködéssel és a diákturisztikai programok fejlesztésével kapcsolatos kérdésekkel kíván foglalkozni.
Egységes energiapiac
Putyin szerint az elkövetkező két évben kiemelt prioritásként kell kezelni a közös EaEU gázpiac kialakítását.
Az EaEU-államok engedélyezett energiaügyi hatóságvezetőinek 2022 decemberében felállított tanácsa a közös energiapiacok létrehozásával és a nemzetgazdaságok alapvető energiaforrásokkal való ellátásával kapcsolatos kérdésekkel fog foglalkozni.
Az észak-déli és nyugat-keleti közlekedési folyosók fejlesztése az EaEU résztvevői közötti együttműködés másik lehetséges területe. Ugyanakkor Putyin szerint nemcsak a szövetség tagjai, hanem számos más, az együttműködési projektek társfinanszírozására hajlandó ország is érdekelt a közlekedési infrastruktúra fejlesztésében az EaEU térségében.
Az együttműködés kiterjesztése
Putyin szerint Oroszország támogatja az EaEU nemzetközi kapcsolatainak erősítését, és elnöksége alatt elősegíti a külföldi partnerekkel kötött megállapodások további bővítését.
Moldova, Kuba és Üzbegisztán már megfigyelői státuszt kapott az Eurázsiai Gazdasági Unióban, amely már szabadkereskedelmi övezetről szóló megállapodást kötött Vietnámmal, Szingapúrral és Szerbiával, valamint kereskedelmi és gazdasági együttműködési megállapodást Kínával.
Az EaEU parlamentjeinek 2022 decemberében kellet elfogadniuk az Iránnal kötött szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat. A decemberi döntésnek megfelelően megkezdődnek a tárgyalások az Egyesült Arab Emírségekkel kötendő szabadkereskedelmi megállapodásról is.