Irán január 18-án szabadkereskedelmi megállapodást ír alá az Eurázsiai Gazdasági Unióval (EaEU) – jelentette be Omid Ghalibaf, az ország ipari minisztériumának szóvivője kedden.
Az Oroszország, Kazahsztán és Belarusz vámunióján alapuló Eurázsiai Gazdasági Unió 2015-ben jött létre. Később csatlakozott hozzá Örményország és Kirgizisztán. Vietnam 2016-ban hivatalosan az első nem regionális országként lett a blokk szabadkereskedelmi partnere. Az unió célja, hogy biztosítsa az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a munkavállalók szabad mozgását a tagországok között.
Eközben Teherán a preferenciális kereskedelem alapján cserélhet árut az EaEU tagállamaival – magyarázta az iráni tisztviselő. Az unió kedvezményeket biztosított az iráni áruk számára, Teherán pedig preferenciákat biztosított az eurázsiai blokkból származó árucikkeknek.
Irán oroszországi nagykövete, Kazem Dzsalali korábban bejelentette, hogy Teherán és az EaEU sikeresen lezárta a szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról szóló tárgyalásokat, és most a megállapodás a tagállamok és Irán parlamentjeinek ratifikálására vár.
Az Oroszország és Irán közötti együttműködés a Moszkva és Teherán elleni nyugati szankciók közepette kezdett gyorsan bővülni. Január-októberben a két ország közötti kereskedelmi forgalom elérte a 4 milliárd dollárt, ami az orosz vámszolgálat adatai szerint meghaladja az egész 2021-es évet. Az Iránba irányuló orosz export 27%-kal, míg az országból származó import 10%-kal ugrott meg – derült ki az adatokból.
Az év eleje óta a nemzetek számos megállapodást kötöttek, többek között repülőgép-felszerelések vásárlásáról, valamint gázvezetékek közös építéséről és gázmezők fejlesztéséről.