A Reuters által elemzett adatok szerint az orosz földgáz szállítása a Török Áramlat gázvezetéken keresztül történelmi csúcsot ért el, és ez akkor következett be, amikor Kijev leállította a gáztranzitját az EU országaiba az Ukrajnán áthaladó vezetéken keresztül.
A Török Áramlat kulcsfontosságú energiafolyosó, amely a Fekete-tenger alatt szállítja a gázt Oroszországból Törökországba. Miután Ukrajna a közelmúltban elutasította a Moszkvával kötött ötéves gáztranzit-megállapodás meghosszabbítását, a vezeték lett az egyetlen útvonal, amely Ukrajnát megkerülve orosz gázt szállít Dél- és Délkelet-Európába.
A pénteken közzétett előzetes számítások szerint az orosz gázszállítások a Török Áramlat vezetéken keresztül 2025 januárjában meghaladták a napi 50 millió köbmétert, ami 27%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az ellátási mennyiség az előző hónaphoz képest is 2%-kal nőtt. Összességében a vezetéken keresztül történő gázexport 2025 januárjában elérte az 1,57 milliárd köbmétert (bcm), szemben a 2024. januári 1,24 milliárd köbméterrel.
Kijev 2024 végén úgy döntött, hogy felmondja az orosz Gazprom energiaipari óriáscéggel kötött ötéves gáztranzit-szerződését, és ezzel elvágja az orosz vezetékes gázszállításokat Magyarország, Románia, Lengyelország, Szlovákia, Ausztria, Olaszország és Moldova felé. Az országok már korábban is jelentősen csökkentették az orosz gázimportot a Moszkva elleni, Ukrajnával kapcsolatos szankciók és az Ukrajna tranzitmonopóliumának megkerülésére épített Északi Áramlat gázvezeték 2022-es szabotálása miatt.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő azzal védte a döntést, hogy a szerződés felmondásának célja Moszkva energiabevételeinek megszüntetése. Szlovákia és Magyarország azonban azzal vádolta őt, hogy politikai haszonszerzés céljából szándékosan energetikai válságot idézett elő.
A Török Áramlat gázvezeték két ágból áll, az egyik Ankara hazai szükségleteit szolgálja ki, a másik Bulgáriába szállít gázt. Ez a balkáni útvonal Szerbián át Magyarországig terjed, és más uniós államokat köt össze az orosz földgázszállításokkal. A vezeték éves kapacitása 15,75 milliárd köbméter a Reuters szerint.
A hónap elején az orosz védelmi minisztérium arról számolt be, hogy Ukrajna támadást indított egy kompresszorállomás ellen az oroszországi Krasznodar régióban, amely a Török Áramlatnak szállít gázt. A támadást, amelyben az ukrán erők kilenc kamikaze drónt indítottak, a minisztérium szerint nagyrészt sikerült meghiúsítani. Az egyik merevszárnyú drón egy gázmérő közelében zuhant le, és kisebb károkat okozott, amelyeket a létesítmény személyzete gyorsan elhárított – közölték.
Ankara később megerősítette a vezeték elleni támadási kísérletet, és azt állította, hogy a Török Áramlat gázáramlása az incidens ellenére is zavartalan maradt.
Moszkvai tisztviselők azzal vádolták Kijevet, hogy az elmúlt években többször is megpróbálta szabotálni az energetikai összeköttetést. A támadásra reagálva Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azzal vádolta Ukrajnát, hogy folytatja az „energetikai terrorizmus” politikáját.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felvetette, hogy Washington is részt vehetett a gázlétesítmény szabotálási kísérletében, és kijelentette: „Szilárd meggyőződésem, hogy az Egyesült Államok nem akar versenytársat semmilyen területen, kezdve az energiával”.
A fejlemények ellenére Moszkva megismételte elkötelezettségét a Török Áramlaton keresztül történő stabil gázellátás fenntartása mellett, biztosítva ezzel a tőle függő országok folyamatos energiabiztonságát.