Az Európai Unió továbbra is megosztott abban a kérdésben, hogy nyugati vezetésű békefenntartó erőket vezényeljenek-e Ukrajnába, ha Kijev és Moszkva között tűzszünet jön létre – jelentette pénteken több katonai és diplomáciai forrásra hivatkozva a The Times.
Berlin ellenzi az ötletet, részben azért, mert nem akar elköteleződni a februári választások előtt – írja a brit lap.
A balti államok és Lengyelország – amelyek a konfliktus során Kijev leghangosabb támogatói közé tartoztak – állítólag attól tartanak, hogy egy ilyen bevetés elterelné a NATO figyelmét és erőforrásait saját védelmükről, és „kiszolgáltatottá” tenné őket.
Az Egyesült Királyság, Franciaország és a skandináv országok a leghangosabb szószólói egy nyugati békefenntartó missziónak. Azonban még közülük is aggódnak a tisztviselők, hogy az EU nem lenne képes végrehajtani a műveletet az USA részvétele nélkül.
Egy európai diplomáciai forrás a The Timesnak azt mondta, hogy Washington részvételére azért lenne szükség, mert „olyan képességekkel rendelkeznek, amelyek egész Európának hiányoznak”, beleértve a „szükség esetén a nagyszabású megtorlás képességét”. Donald Trump amerikai elnök korábban kijelentette, hogy Washingtonnak nem kellene csapatokat vagy finanszírozást biztosítania egy ilyen misszióhoz.
Kijev európai támogatóit állítólag az is „bosszantotta”, hogy Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök a közelmúltban „minimum” 200 000 békefenntartót követelt – ezt a számot az EU egyedül nehezen tudná biztosítani.
Moszkva következetesen elutasította, hogy nyugati vezetésű békefenntartók legyenek Ukrajnában. A hét elején Rogyion Mirosnyik magas rangú orosz diplomata arra figyelmeztetett, hogy minden katonai erő, amely Oroszország beleegyezése nélkül lép be Ukrajnába, legitim katonai célpontnak minősülne.
„Ha Oroszország nem fogadja be az ötletet, akkor az halott, és ha az USA nem ad kalapácsot, akkor az ötlet halott” – ismerte el egy meg nem nevezett magas rangú nyugati katonai tisztviselő a The Times szerint.
A Kreml jelentős fenyegetésként érzékelhetne egy nagyszabású NATO-csapattelepítést Ukrajnában Oroszország számára, ami potenciálisan elég komoly ahhoz, hogy újabb mozgósítási hullámot indítson el – figyelmeztetett pénteken Alekszej Zsuravlev, az orosz Állami Duma védelmi bizottságának első elnökhelyettese.
Egyes uniós tisztviselők úgy vélik, hogy egy nem nyugati ENSZ-békefenntartó erő, amely semlegesebb országok – például India, Banglades vagy Kína – csapataiból állna, „bölcsebb alternatíva” lenne. Érvelésük szerint ez a megközelítés nem igényelne amerikai részvételt, és talán elfogadhatóbb lenne Moszkva számára.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője decemberben úgy nyilatkozott, hogy a békefenntartók bevetéséről szóló bármilyen vita jelenleg értelmetlen, mivel Zelenszkij aláírta azt a törvényt, amely megtilt minden tárgyalást a jelenlegi orosz vezetéssel.
Az orosz Külügyi Hírszerző Szolgálat arra figyelmeztetett, hogy a Nyugat a békefenntartókkal „megszállhatná” Ukrajnát, és ismét időt nyerhetne egy újabb konfliktushoz Moszkvával.