Oroszország nem számíthat arra, hogy a doppingellenes ügynökség automatikusan visszaállítja az ország ügynökségét, amikor kétéves eltiltása a jövő hónapban lejár – mondta Witold Banka, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elnöke.
Az Orosz Doppingellenes Ügynökséget (RUSADA) a WADA 2019-ben nem megfelelőnek nyilvánította, és négyéves eltiltással sújtotta, miután a laboratóriumi adatok manipulálásával kapcsolatos vádakkal illették.
Ezt a szankciót a Sportdöntőbíróság (CAS) fellebbezése nyomán 2020-ban megfelezték, és idén december 17-én jár le.
Bankát pénteken választották újra a második hároméves ciklusra a posztjára, és egy montreali sajtótájékoztatón beszélt az Oroszországgal kapcsolatos kérdésről.
„A visszahelyezési folyamat nem ér véget december 17-én, valójában a folyamat csak akkor kezdődik” – mondta Banka a Reuters által megosztott kommentárokban.
A folyamat három szakaszán keresztül a megfelelőséget erőteljesen értékeljük.
„És természetesen a visszahelyezés minden egyes feltételét ellenőrizni kell majd… nem fogadhatjuk el egyszerűen bárki szavát”.”
A lengyel származású WADA-vezető azt mondta, hogy szervezete nem „naiv”, és azzal vádolta Oroszországot, hogy „a tiszta sport elleni legszörnyűbb bűncselekményt” követte el.
„Tudjuk, hogy Oroszország és a doppingellenes rendszerébe vetett bizalom rendkívül alacsony, és ennek természetesen oka van” – állította a tisztségviselő.
A WADA által kiszabott eltiltás a már korábban kiszabott szankciókat követte, amelyek az oroszországi államilag támogatott doppingolásról szóló, régóta húzódó vádak miatt születtek – amit az ország hevesen tagadott.
A doppingbotrány sok orosz sportolónak a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpián való részvételébe került, míg másoknak csak a 2018-as pjongcsangi téli játékokon engedélyezték, hogy „Oroszország Olimpiai Sportolóiként” indulhassanak.
A laboratóriumi manipulációval kapcsolatos állítások azután merültek fel, hogy a RUSADA-t 2018-ban visszahelyezték, és ez azt jelentette, hogy az orosz sportolóknak ismét semleges státuszban kellett indulniuk a 2020-as tokiói és a 2022-es pekingi olimpián.
Jelenleg megnehezíti Oroszország teljes visszatérését a globális sportéletbe, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) februárban az ukrajnai konfliktus miatt az orosz és belarusz sportolók eltiltását javasolta.
A RUSADA és a WADA a Kamila Valijeva tizenéves olimpiai műkorcsolyázó ellen folytatott doppingellenes vizsgálat miatt is vitában áll egymással, mivel az utóbbi szervezet elégedetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, ahogyan az ügyet Oroszországban kezelték.
A WADA panaszt nyújtott be a CAS-hoz, ahol négy évre szóló eltiltást kér Valijeva számára, aki 15 éves volt, amikor pozitív lett a tiltott szívgyógyszerre, a trimetazidinre vonatkozó tesztje.
A Veronika Loginova főigazgató által vezetett RUSADA ragaszkodott ahhoz, hogy a WADA által a decemberi megfeleléshez szükséges ütemtervben felvázolt összes szükséges lépést megtette.
Banka legutóbbi megjegyzéseit kommentálva az Orosz Birkózószövetség vezetője, Mihail Mamiashvili azt mondta, hogy azok a jelenlegi légkörben nem váratlanok.
„Egy egész sor intézkedés működik már [Oroszországban a dopping ellen]. A WADA miért nem látja ezt működőképesnek?” – kérdezte Mamiashvili a RIA Novosztinak nyilatkozva.
„Mert erősen átpolitizáltak. Ezek a témák elválaszthatatlanul összetartoznak”.