Az orosz sportolók nemzetközi versenyeken – többek között a Tokiói Olimpiai Játékokon – elért teljesítményük a legjobb bizonyíték arra, hogy a sport átpolitizálására irányuló kísérletek értelmetlenek és károsak – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken.
„Úgy gondolom, hogy ők, – az atlétáink – teljesítményükkel bebizonyították, hogy minden a sport átpolitizálására irányuló kísérlet semmis, eredménytelen és káros. És egyáltalán semmi értelme. „ – mondta az orosz államfő Pervomajszkijban.
A nemzetközi sportdöntőbíróság (CAS: Court of Arbitration for Sport) ítélete, amely tiltja az orosz zászló és himnusz használatát a nemzetközi sporteseményeke, nyilvánvalóan politikai indíttatású – mondta Putyin.
„Úgy gondolom, hogy a sportdöntőbíróság döntése bizonyos mértékben politikai indíttatású volt. Másrészt azonban a döntésnek nincs káros hatása a sportolóink teljesítményére.”
Putyin elmondta mit gondol arról, hogy Csajkovszkij zenéjét játsszák az orosz himnusz helyett. Megjegyezte: ha nekik jobban tetszik Csajkovszkij zenéje, mint Alekszandrové, hát hallgassanak Csajkovszkijt.
A svájci székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) 2020 december 17-én részben helybenhagyta az amerikai székhelyű Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) döntését, amely számos szankcióval sújtotta az orosz sportolókat.
A CAS döntése értelmében az orosz sportolókat két évre megfosztották attól a joguktól, hogy az orosz nemzeti zászló alatt vegyenek részt világbajnokságon, olimpiai és paralimpiai játékon. Továbbá két évig Oroszország nem rendezhet nemzetközi sporteseményt és nem is pályázhat azok megrendezéséért.
[jnews_hero_13 hero_style=”jeg_hero_style_4″ include_post=”26807″]
A WADA szankciói 2022 decemberéig lesznek érvényben.
Az orosz sportolók a 2020-as olimpiai játékokon az Orosz Olimpiai Bizottság zászlaja és logója alatt versenyeznek (amely egyébként tartalmazza az orosz zászlót.). Az orosz himnuszt sem játszhatják le az olimpián, amely helyett Csajkovszkij szól.