A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) megválasztott elnöke, Kirsty Coventry kijelentette, hogy nem támogatja, hogy a sportolókat azért tiltsák ki az olimpiáról, mert országuk fegyveres konfliktusokban vesz részt. A Sky Newsnak adott pénteki interjújában azt is bejelentette, hogy tárgyalásokat kíván kezdeményezni Oroszország versenybe való visszatéréséről.
Az orosz és belorusz sportolókat nem sokkal az ukrajnai konfliktus eszkalálódása után, 2022 februárjában tiltották el a játékoktól. A NOB ragaszkodott ahhoz is, hogy a nemzetközi sportági szövetségek kövessék a példát, aminek következtében mindkét országot kizárták a világ nagy sporteseményeiről. A bizottság később engedélyezte, hogy egyes orosz és belorusz sportolók semleges zászlók alatt, egyénileg részt vehessenek a játékokon, többek között a 2024-es párizsi olimpián is, míg a nemzeti csapataik továbbra is ki vannak zárva.
Amikor a Sky News egy nappal a megválasztása után megkérdezte, hogy ellenzi-e, hogy a katonai konfliktusok miatt nemzeteket tiltsanak ki az olimpiáról, Coventry azt mondta: „Igen, de úgy vélem, hogy minden helyzetet külön-külön kell megvizsgálni”.
Coventry, aki mostantól az első nő és az első afrikai lesz a NOB élén, ígéretet tett egy munkacsoport létrehozására is, amely „néhány olyan irányelvet és irányadó keretet dolgoz ki, amelyet mozgalomként használhatunk a döntések meghozatalához, amikor konfliktusokba keveredünk”.
Az egykori olimpiai úszó, aki két aranyérmet nyert Zimbabwéval, elismerte, hogy Afrikában jelenleg „szörnyű konfliktusok vannak”, és kiemelte, hogy a sportolók védelmére és támogatására van szükség, biztosítva számukra a lehetőséget, hogy eljuthassanak az olimpiai játékokra.
Arra a kérdésre, hogy az orosz válogatott 2026-ban visszatérhet-e az olimpiára, Coventry így válaszolt: „Ezt a megbeszélést egy kollektív csoporttal fogjuk lefolytatni, ahogy már mondtam, a munkacsoporttal”.
Coventryt csütörtökön választották meg a NOB 10. elnökévé, miután a szavazatok többségét megszerezte. A 41 éves egykori sportoló megelőzte a spanyol ifjabb Juan Antonio Samaranch-t és a brit Sebastian Coe-t, akik a második, illetve harmadik helyen végeztek a szavazáson.
Vlagyimir Putyin orosz elnök gratulált Coventrynek a megválasztásához, mondván, hogy „tapasztalata és a nemes olimpiai eszmék valódi előmozdítása iránti elkötelezettsége biztosítani fogja sikerét egy ilyen felelősségteljes pozícióban”.
Orosz tisztviselők többször is kifogásolták, hogy a nyugati országok átpolitizálják a nemzetközi sportot, és nyomást gyakorolnak a sportági szövetségekre, hogy politikai okokból kizárják az orosz és belorusz sportolókat.