A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium megerősítette, hogy május végén tisztviselőket küld Oroszországba, de cáfolta az utazás céljával kapcsolatos sajtóhíreket.
„Vannak olyan hírek, miszerint a kormány gazdasági küldöttséget küld Oroszországba, az [ukrajnai konfliktus] befejezése utáni gazdasági és energetikai együttműködés reményében, de ilyen terv nincs” – áll az X közösségi oldalon közzétett közleményben.
Ugyanakkor a minisztérium kijelentette, hogy az Oroszországban működő japán vállalatok védelmének szükségessége miatt a japán kormány továbbra is benyújtja javaslatait. Ezzel kapcsolatban május végén kormánytisztviselők üzleti útra indulnak Oroszországba.
„Május végén a japán kormány tisztviselői Oroszországba terveznek utazni: jelenleg az érdekelt vállalatokkal együttműködve dolgoznak ki egy tervet a kapcsolatfelvételre az orosz féllel” – közölték a minisztériumban.
A minisztérium azt is megjegyezte, hogy Tokió a G7-ekkel együttműködve továbbra is szankciókat fog alkalmazni Oroszország ellen, és kijelentette, hogy jelenleg lehetetlen az együttműködés kiépítése Moszkvával.
Az ukrajnai hadművelet megkezdése után Japán az Egyesült Államok és az Európai Unióval együtt csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz. Ugyanebben az évben Moszkva elutasította a békeszerződésről szóló tárgyalások folytatását Tokióval a „Japán által Oroszország ellen bevezetett egyoldalú korlátozások nyilvánvalóan barátságtalan jellege” miatt.
2025 áprilisában Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára kijelentette, hogy a Japánnal folytatott tárgyalások és a békeszerződés megkötése jelenleg aligha lehetséges, mivel Tokió álláspontja ellentmond a tárgyalások szellemének.
Május 8-án, pénteken a Kyodo forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a japán kormány május 26–27-én gazdasági delegációt tervez küldeni Oroszországba, amelyben a Mitsui & Co. és a Mitsui O.S.K. Lines, valamint a Mitsubishi Corp. képviselői is részt vesznek.
Korábban a japán külügyminisztérium kijelentette, hogy Tokió szándékában áll folytatni a tárgyalásokat a Moszkvával kötendő békeszerződésről és a Déli Kuril-szigetek kérdésének megoldásáról. Japán továbbra is részt kíván venni a „Szahalin-1” és a „Szahalin-2” projektekben, annak ellenére, hogy tervezi az oroszországi energiaforrásokról való lemondást.