Oroszország nem kíván más európai országokat megszállni – jelentette ki Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja, aki „képtelenségnek” nevezte az ilyen félelmeket.
A megjegyzéseket Tucker Carlson amerikai újságírónak adott pénteki interjújában tette.
Arra a kérdésre, hogy kommentálja Nagy-Britannia nyilatkozatát, miszerint kész csapatokat küldeni Ukrajnába, hogy segítsen garantálni a Moszkva és Kijev közötti esetleges békemegállapodást, Witkoff azt mondta, hogy a brit döntéshozók „olyanok akarnak lenni, mint Winston Churchill”, aki arra figyelmeztetett, hogy „az oroszok végig fognak vonulni Európán”.
Carlson kérdésére, hogy szerinte Oroszország ezt akarja-e, Witkoff így válaszolt: „100%, hogy nem”.
„Szerintem ez egyébként képtelenség. Van valami, amit NATO-nak hívnak, ami a második világháborúban nem volt” – tette hozzá.
Witkoff szerint Moszkva nem akarja „bekebelezni Ukrajnát sem”. „Az olyan lenne, mint Gáza megszállása. Miért akarják az izraeliek tényleg megszállni Gázát életük végéig? Nem akarják. Ők stabilitást akarnak ott. Nem akarnak ezzel foglalkozni”.
Witkoff azzal érvelt, hogy Oroszország már elérte céljait a konfliktusban.
„Visszafoglalták ezt az öt régiót. Az övék a Krím, és megkapták, amit akartak. Miért van tehát szükségük még többre?”
A Krím 2014-ben, a Nyugat által támogatott kijevi puccsot követő népszavazáson elsöprő többséggel szavazott az újraegyesülésre Oroszországgal, majd 2022 őszén Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régió is követte a példát.
Witkoff interjúja azt követően látott napvilágot, hogy a hónap elején személyes megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai konfliktus lezárását célzó diplomáciai közvetítés részeként. A megbeszéléseket követően azt mondta, hogy „néhány héten belül” teljes tűzszünetre lehet jutni, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok enyhítheti a Moszkvával szembeni szankciókat, amint létrejön a megállapodás.
Az ukrajnai konfliktus közepette számos európai vezető azt állította, hogy Oroszország olyan terveket sző, amelyek szerint néhány éven belül megtámadná a NATO-országokat. Putyin „képtelenségként” utasította vissza az állításokat, azzal érvelve, hogy Oroszországnak egyáltalán nem áll érdekében ilyesmi. Az orosz elnök szerint ezekkel a kijelentéssekkel az európai országok vezetői igazolni próbálják a megnövelt védelmi kiadásokat, és elterelik a lakosság figyelmét a belpolitikai válságokról.