Moszkva fenntartja a jogot a szimmetrikus válaszlépésre Kijevvel szemben, ha az továbbra is támadja Oroszország energetikai infrastruktúráját – közölte Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő, akinek a szavait a minisztérium honlapján tették közzé.
„Világosan figyelmeztetünk, hogy amennyiben a kijevi rezsim folytatja romboló vonalát, az orosz fél fenntartja a jogot a válaszlépésre, beleértve a szimmetrikus választ is” – jelezte a diplomata.
Hangsúlyozta, hogy Kijev az ilyen lépésekkel ismét bizonyítja a teljes egyetértés hiányát és a békére törekvés hiányát.
„Mint 2022-ben, ismét provokációkat indítanak a tárgyalási folyamat megzavarása érdekében” – tette hozzá Zaharova.
Ukrajna tűzszünet alatt csapásokat mért az energetikai infrastruktúra
Vlagyimir Putyin elnök kedden telefonon beszélt amerikai kollégájával, Donald Trumppal. Az orosz vezető egyebek mellett kedvezően reagált arra az elképzelésre, hogy a konfliktusban részt vevő felek 30 napig kölcsönösen megtagadják az energetikai infrastruktúra létesítményeire mért csapásokat, és erre utasította a hadsereget.
Később Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna támogatni fogja az energetikai infrastruktúrára mért csapások leállítására vonatkozó javaslatot.
Néhány órával az orosz és az amerikai vezetők közötti tárgyalások után azonban a kijevi rezsim három drónnal támadta meg a Krasznodari területen található Kavkazszkaja olajszivattyú állomást, amely a vasúti tartálykocsikból a Kaszpi-tengeri csővezeték konzorcium nemzetközi vállalat csővezetékrendszerébe történő átrakodással foglalkozik.
Ezután – március 21-én éjjel – a Kurszki területről visszavonuló ukrán egységek felrobbantották a Szudzsa gázmérőállomást, amely augusztus 7-e óta az ellenőrzésük alatt állt. Ezen az állomáson keresztül zajlott 2025 elejéig az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gáztranzit.
Mint az orosz védelmi minisztérium megjegyezte, az ukrán vezetés ilyen lépésekkel célzottan igyekszik megzavarni Trump békekezdeményezéseit. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig úgy fogalmazott, hogy ezek a lépések a kijevi rezsim szerződéskötési képességének hiányát jelzik a legjobban.
Ugyanakkor az orosz hadsereg Putyin parancsára leállította az összes csapást, sőt, hét saját drónját is lelőtte, amelyek már az ukrajnai Mikolajiv régióban lévő célpontok megtámadására indultak.