Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy petíciót vizsgál, amely a melegházasság legalizálására szólítja fel, miután 25 ezer aláírást gyűlt össze hozzá. Miközben szerte a nyugati világban ukrán zászlókat tűznek ki a melegfelvonulásokon, a melegházasság rendkívül népszerűtlen Ukrajnában.
A június elején benyújtott petíció nemrég lépte át a 25 000 aláírást, ami azt jelenti, hogy Zelenszkijnek válaszolnia kell rá. A petíció a jelenlegi ukrajnai konfliktusra utalva így szól:
„Ezekben az időben bármelyik nap az utolsó lehet. Az azonos neműek kapjanak lehetőséget arra, hogy családot alapíthassanak, és ezt hivatalos dokumentummal is igazolhassák. Ugyanolyan jogokra van szükségük, mint a hagyományos pároknak”.
Zelenszkij álláspontja a kérdésben nem világos. Annak ellenére, hogy 2019-es választási kampánya során liberálisként pozicionálta magát, és első sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy „nem akar semmi negatívumot mondani” a melegekről, pártjának törvényhozói megpróbáltak olyan törvényjavaslatokat benyújtani, amelyek büntethetővé teszik a „homoszexualitás és a transzneműség propagandáját”.
Bár Ukrajna Zelenszkij vezetése alatt nagyobb integrációra törekedett a Nyugattal, a melegjogi aktivisták otthon elégedetlenek a komikusból lett elnökkel. Míg például Zelenszkij tavaly szeptemberben közös nyilatkozatot írt alá Joe Biden amerikai elnökkel, amelyben megígérte, hogy „harcolni fog… az LMBTQ+ közösség elleni diszkrimináció ellen”, addig kijevi aktivisták azt követelték, hogy rúgja ki egyik főtanácsadóját, Olekszij Aresztovicsot, amiért „deviánsnak” nevezte őket.
Az ukrán színeket nyugaton mindenütt felhúzták a meleg büszkeség rendezvényeken, sőt az ír kormány az ukrán zászló kék és sárga színét még az LMBT szivárványba is beemelte egy meleg ukrán menekülteket üdvözlő közleményében. Mégis, Ukrajnában a közvélemény-kutatások szerint a lakosság 9-24%-a gondolja úgy, hogy két azonos nemű embernek engedélyezni kellene a házasságkötést.
Továbbá a 2019-ben megkérdezett ukránok 14%-a szerint a homoszexualitást el kellene fogadnia a társadalomnak, míg 2020-ban 6%-uk tartotta „jogszerűnek” a homoszexualitást. Ezek az értékek nagyjából hasonlóak a környező kelet-európai országokhoz.