A NATO mélytengeri drónokkal gyakorlatot hajtott végre azon a területen, ahol a héten gázszivárgást észleltek az Északi Áramlat 1 és 2 vezetékekben – közölte csütörtökön Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette, hogy az egész Balti-tenger „tele van” a NATO katonai infrastruktúrájával.
A csütörtöki szokásos sajtótájékoztatón Zaharova elutasított minden olyan vádat, hogy Oroszország állna az incidens mögött.
„Feltehetek egy kérdést? Pontosan mikor döntött úgy Oroszország, hogy nem akar többé energiát szállítani Európának?” – tette fel a kérdést.
Zaharova elmondta, hogy a NATO katonai tevékenységet folytatott a dániai Bornholm szigetének közelében, ahol a szivárgást felfedezték, és megjegyezte, hogy ez érdekes lehetőséget jelenthetett a szövetség számára.
A NATO 2022 júniusában a Balti-tengeren hajtotta végre a Baltic Operations (BALTOPS) 22. gyakorlatot, amelynek célja a katonai blokk „aknavadászati képességeinek” demonstrálása volt – olvasható az amerikai haditengerészet akkori közleményében. Különösen a pilóta nélküli víz alatti járművekkel (UUV) kívánt kísérletezni, amelyeket a Bornholm sziget partjainál telepítettek.
Zaharova sürgette Washingtont, hogy magyarázatot adjon és vallja be az igazságot, mondván, hogy az USA ezt a feladatot Lengyelország korábbi külügyminiszterére, Radoslaw Sikorskira bízta, aki korábban „megköszönte” az USA-nak a vezeték tönkretételét.
A NATO csütörtökön közölte, hogy a csővezetékeket „szándékos, meggondolatlan és felelőtlen szabotázsakciónak” tűnő módon rongálták meg, és ígéretet tett arra, hogy „egységes és határozott válasszal” válaszolnak minden, a kritikus infrastruktúrája elleni támadásra.
Közben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az Északi Áramlat szivárgását terrorcselekménynek minősítette, amely valószínűleg nem jöhetett volna létre „valamilyen állami hatalom részvétele nélkül”.
Hétfőn Dánia jelentette a csővezetékek szivárgását, miután az üzemeltető nyomásvesztést jelentett az Északi Áramlat 1 és 2 vezetékeken. A dán és a svéd hatóságok később közölték, hogy Bornholm közelében tenger alatti robbanássorozat történt. Összesen négy gázszivárgást észleltek az Északi Áramlat rendszerében.