Az uniós országok többsége megállapodott a farkasok vadászattal és befogással szembeni védelmének csökkentéséről, ami Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke személyes győzelmének tekinthető.
A Bizottság vezetője 2022-ben farkastámadás következtében elvesztette Dolly nevű 30 éves póniját. Az eset után von der Leyen állítólag kampányt folytatott a farkasvadászat újbóli engedélyezése érdekében, amit európai diplomaták „furcsának, bizarrnak, rejtélyesnek és „rámenősnek” minősítettek a Politico szerint.
A jelenlegi „szigorúan védett” státusz tiltja a ragadozók szándékos célba vételét, kivéve, ha azok komoly veszélyt jelentenek az állatállományra vagy az emberekre. Az alacsonyabb fokozat, amely jövő márciusban lép életbe, csupán szabályozást ír elő a farkaspopulációk védelme érdekében.
Az uniós országok az európai vadvilág és természetes élőhelyek védelméről szóló berni egyezmény alapján védik állatvilágukat, amelyet többek között több afrikai ország és Törökország is aláírt. A farkasok védelmének csökkentéséről szóló szavazásra egy strasbourgi ülésen került sor.
Az Európai Bizottság 2023 decemberében javasolta az intézkedést, arra a becslésre hivatkozva, hogy a tagállamokban élő farkasok száma a 2012-es 11 193-ról abban az évben 20 300-ra nőtt. Írország, Ciprus és Málta kivételével minden uniós országban észlelték őket – magyarázta egy erről szóló jelentés. A növekvő populáció a jelentések szerint konfliktusokat okozott a helyi mezőgazdasági és vadászati közösségekkel.
Az Európai Bizottság elnöke lobbizik, hogy siettesse a döntést a farkasokról – panaszkodott júniusban egy, az ügyet jól ismerő forrás, aki »nagyon zavarónak« nevezte a nyomást. Az EB azonban teljesen normálisnak nevezte von der Leyen fellépését.
A szakértő kifejtette, hogy nyomást gyakoroltak arra, hogy az uniós nagykövetek már márciusban, a tényleges technikai munka megkezdése előtt politikai iránymutatást adjanak ki az ügyben. Ez „különös” lépés volt egy faj védelmi státuszát érintő jogszabály esetében – mondta egy másik uniós ország diplomatája.
„Kiegyensúlyozott megközelítésre van szükségünk a vadon élő állatok és a megélhetésünk védelme között” – mondta von der Leyen a keddi szavazást követő nyilatkozatában.
Természetvédelmi csoportok bírálták a 2023-as uniós indítványt. A több mint 180 szervezetet tömörítő Európai Környezetvédelmi Iroda szerint az ellentétes az unió „biológiai sokféleség védelme és helyreállítása iránti elkötelezettségével”. A feszültséget azzal magyarázta, hogy az emberi közösségek elvesztették azt a készséget, hogy a farkasok mellett éljenek, miközben azok száma csökken.