Észak-Korea biztonságával kapcsolatos aggodalmai érthetőek a déli politikai instabilitás miatt – mondta Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Jun Szongjol dél-koreai elnök kedden meglepetésszerű televíziós beszédében rendkívüli hadiállapotot rendelt el, azt állítva, hogy az ellenzék, amelyet azzal vádolt, hogy szimpatizál Északkal, „lázadást” készít elő. Órákon belül 190 parlamenti képviselő, akiknek a katonai kordonok ellenére sikerült bejutniuk a nemzetgyűlésbe, egyhangúlag megszavazták a rendelet feloldását.
Nem sokkal később az államfő visszavonta döntését.
Szerdán Zaharova azt mondta: „Véleményem szerint sokan megértették, hogy a KNDK (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság)… miért aggódik annyira a biztonsága miatt”.
„Azért, mert látják, hogy Dél-Korea néhány óra alatt egy deklarált demokráciából abszolút káosszá alakulhat át, tankokkal az utcákon, a parlament megrohamozásával, népi összecsapásokkal és néhány brutális erőszakkal” – állította a tisztségviselő.
A dél-koreai média idézte az ellenzéki Demokrata Párt vezetőjét, Lee Jae-mjungot, aki szerdán arra figyelmeztetett, hogy az elnök „egyszer már elbukott, és újra megkísérli a hadiállapot kihirdetését, de ennél nagyobb a kockázat”.
A baloldali politikus azt állította, hogy „jelentős a kockázata annak, hogy provokálja Észak-Koreát és megzavarja a tűzszüneti vonalat, ami fegyveres konfliktushoz vezet”.
Lee azzal folytatta, hogy az elnök nem habozna „emberek életét feláldozni” azért, hogy hivatalában maradjon.
A Yonhap hírügynökség szerint a Demokrata Pártot képviselő 191 törvényhozó öt kisebb párttal együtt szerdán benyújtotta a Jun Szongjol elleni vádemelési indítványt, amelyet pénteken vagy szombaton terveznek szavazásra bocsátani.
A Chosun újság arról számolt be, hogy az államtanács valamennyi tagja, valamint több más magas rangú kormánytisztviselő is benyújtotta lemondását szerdán.
A dél-koreai politikai válság a jövő évi költségvetésről szóló parlamenti patthelyzetet követte. Az ellenzék megakadályozta az elnök törvényjavaslatát, és előterjesztette a sajátját, ragaszkodva ahhoz, hogy növelni kell az állami kiadásokat az „emberek megélhetésének és a gazdaságnak az újjáélesztése” érdekében.
Az államfő, aki kedden azzal vádolta politikai ellenfeleit, hogy „államellenes tevékenységekkel” bénítják meg a kormányt, emellett ellenállt a több botrányt kivizsgáló, feleségét és magas rangú tisztviselőket érintő felhívásoknak.