Donald Trump megválasztott amerikai elnök terve az ukrajnai konfliktus megoldására azt tartalmazza, hogy Kijev elutasítja a NATO-tagságot és területi engedményeket tesz Oroszország javára – írja a Reuters Trumphoz közeli forrásokra és tanácsadói javaslatainak elemzésére hivatkozva.
„Donald Trump tanácsadói nyilvánosan és magánbeszélgetésekben is megvitatják az ukrajnai konfliktus lezárására vonatkozó javaslatokat, amelyek értelmében belátható időre jelentős területeket engednének át Oroszországnak. A három vezető tanácsadó javaslata rendelkezik néhány közös vonással, köztük azzal, hogy Ukrajna NATO-tagságát leveszik az asztalról” – írja a hírügynökség.
A Reuters megjegyzi, hogy Trump még nem hívott össze egy nagyobb munkacsoportot a béketerv kidolgozására. A hírek szerint egyes tanácsadók megpróbálják egymás között és a megválasztott elnök felé is népszerűsíteni a tervre vonatkozó ötleteket. A források szerint a végső megállapodás valószínűleg attól függ majd, hogy Trump, Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin orosz elnök mit dönt egymás között.
A Reuters szerint jelenleg három terv létezik: J. D. Vance leendő alelnök, Richard Grenell volt nemzeti hírszerzési igazgató és Keith Kellogg kijelölt ukrajnai különmegbízott tervei.
Grenell tehát autonóm zónák létrehozását javasolja Kelet-Ukrajnában, és úgy véli, hogy a volt szovjet köztársaság NATO-tagsága nem áll az USA érdekében. Trump egy meg nem nevezett vezető külpolitikai tanácsadója a hírügynökségnek elmondta, hogy Grenell egyike volt azon keveseknek, akik jelen voltak a leendő elnök és Zelenszkij szeptemberi New York-i találkozóján, és Trump hallgat Grenell véleményére európai kérdésekben.
Kellogg terve, amelyet Fred Fleitz volt nemzetbiztonsági tanácsi tisztviselővel közösen írt, tűzszünetet és a konfliktus befagyasztását tartalmazza a frontvonalak mentén. Vance viszont azt mondta, hogy a terv tartalmazhatja az Oroszország és Ukrajna közötti demarkációs vonal demilitarizálását. Vance szerint Ukrajnának szuverenitást kellene szereznie, és garanciákat kellene adnia Oroszországnak arra, hogy nem csatlakozik a NATO-hoz.
Ugyanakkor elemzők és volt amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők úgy vélik, hogy a javaslatok egy része valószínűleg Zelenszkij ellenállásába ütközik – írja a Reuters. Az európai szövetségesek és egyes amerikai törvényhozók részéről is lehetnek ellenvetések. Emellett néhány európai ország hajlandóságot mutatott arra, hogy növelje az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, és Joe Biden elnök továbbra is fegyverekkel látja el Ukrajnát. Ehhez – jegyzi meg a hírügynökség – Trump befolyásra lehet szüksége ahhoz, hogy Kijevet a tárgyalóasztalhoz szorítsa.
Trump többször is azt mondta, hogy ha ő lenne az amerikai elnök Joe Biden helyett, akkor az ukrajnai konfliktus soha nem kezdődött volna el. Azt is állította, hogy megválasztása esetén képes lenne 24 óra alatt megegyezésre jutni. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint a probléma túl bonyolult ahhoz, hogy egy nap alatt megoldható legyen.