Szenegál és Franciaország megállapodott egy bizottság felállításáról, amely megszervezi a francia csapatok kivonását a nyugat-afrikai országból és a katonai bázisok áthelyezését 2025 végéig.
Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter és szenegáli kollégája, Yassine Fall szerdán közös nyilatkozatban jelentette be a döntést.
„A két ország egy új védelmi és biztonsági partnerség kialakításán kíván dolgozni, amely figyelembe veszi valamennyi fél stratégiai prioritásait” – fogalmaztak.
Az afrikai országban állomásozó mintegy 350 francia katona tervezett távozása azt követően történik, hogy Bassirou Diomaye Faye szenegáli elnök úgy döntött, teljesen megszünteti az egykori gyarmatosító hatalom katonai jelenlétét.
A kevesebb mint egy éve hivatalban lévő Faye novemberben „összeegyeztethetetlennek” nyilvánította a francia katonai támaszpontokat Szenegál szuverenitásával.
A múlt héten a helyi média arról számolt be, hogy Párizs megkezdte erőinek kivonását az egykori gyarmatról, és három katonai támaszpontot átadott a kormánynak. Több francia hírügynökség szerint Párizs azt tervezi, hogy szeptember végéig kivonja csapatait mind az öt szenegáli katonai táborból.
Ha a lépés befejeződik, Dakar is felkerül azon afrikai kormányok listájára, amelyek az elmúlt években megszakították védelmi kapcsolataikat Franciaországgal. Párizs 2023 decemberében vonta ki az utolsó mintegy 1500 katonáját és pilótáit Nigerből, miután Niamey az ugyanezen év július 26-án történt puccsot követően követelte távozásukat. A katonai uralom alatt álló Mali és Burkina Faso is kiutasította a francia hadsereget, mert állítólag nem vették fel a harcot a dzsihadista felkelőkkel a Száhel-övezetben.
Január végén a francia hadsereg átadta megmaradt csádi bázisát, amely Franciaország utolsó támaszpontja volt a Száhel-övezetben. A közép-afrikai ország novemberben hirtelen felmondta a katonai együttműködést egykori gyarmati uralkodójával, és a paktumot elavultnak nyilvánította.
Decemberben Alassane Ouattara, Elefántcsontpart elnöke szintén bejelentette, hogy közelgő „szervezett kivonása” van kilátásban mintegy 600 francia katonának az országból – állítása szerint ez a lépés a nemzeti fegyveres erők modernizálását célozza.
Miközben Párizs azzal vádolta Oroszországot, hogy hozzájárul az afrikai katonai kudarcaihoz, Thierry Mariani francia politikus és európai parlamenti képviselő a RIA Novosztyinak adott tavaly év végi interjújában Emmanuel Macron elnököt hibáztatta Franciaország külpolitikai „katasztrófájáért” a kontinensen.