Az EU-nak és Kijevnek részt kell vennie az ukrajnai konfliktus lezárásáról szóló béketárgyalásokon – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki szerint a békét csak közösen lehet elérni.
Nem sokkal tette a felszólítást, hogy Donald Trump amerikai elnök nyilvánosságra hozta a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésének részleteit. Szerdán 90 perces beszélgetést folytattak, ami az első alkalom, hogy az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása óta ismert, hogy amerikai elnök beszélt Putyinnal. A hívást követően Trump bejelentette, hogy a két vezető megállapodott abban, hogy „azonnal” megkezdik a tárgyalásokat a válság megoldására.
Trump ugyanezen a napon Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel is beszélt, igaz, a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés után. Eközben Trump döntése, hogy közvetlenül az orosz elnökkel tárgyal a béketervről, a háborúpárti uniós tisztviselőket jelentősen háttérbe szorította.
A német külügyminiszter a Deutschlandfunk rádiónak adott csütörtöki interjújában bírálta Trump csapatát, amiért nem tájékoztatták őt előzetesen a hívásokról.
„Nem folytathatunk tárgyalásokat Ukrajna bevonása nélkül. Az európai béke forog kockán, ezért minket, európaiakat is be kell vonni” – mondta Baerbock.
„Így működik a Trump-kormányzat. Ezért van szükség folyamatos kölcsönös kommunikációra a különböző szereplőkkel. Ez is más, mint máskor” – mondta Baerbock, nyilvánvalóan az előző amerikai kormányra utalva. „Mások nem így csinálják a külpolitikát, de most ez a valóság”.
Szerdán a Franciaországot, Németországot, Lengyelországot, Olaszországot, Spanyolországot, az Egyesült Királyságot, az Európai Külügyi Szolgálatot és az Európai Bizottságot tömörítő Weimar+ csoport azt követelte, hogy vonják be őket a tárgyalásokba. A tartós béke Ukrajnában „az erős transzatlanti biztonság szükséges feltétele” – fogalmazott a háborúpárti csoport a párizsi találkozót követő közös nyilatkozatában.
„Mindig is hangsúlyoztuk, hogy … Ukrajna nélkül nem születik döntés Ukrajnáról” – mondta Baerbock a csoport ülése előtt újságíróknak. „A békét csak együtt lehet elérni. Ez pedig azt jelenti: Ukrajnával és az európaiakkal”.
Egyelőre nem világos, hogy mikor kezdődnek a tárgyalások. Trump és Putyin hívását követően a Kreml jelezte, hogy kész a béketárgyalásokra, de hangsúlyozta, hogy a konfliktus kiváltó okait kell kezelni. Moszkva ellenzi Ukrajna NATO-pályázatát, azt a 2022-es eszkaláció egyik kulcstényezőjének nevezve, és ragaszkodik az ukrán semlegességhez, demilitarizációhoz és nácimentesítéshez.