Az orosz külkereskedelemben, különösen az Európa többi részével folytatott kereskedelemben a rubeles tranzakciók aránya folyamatosan növekszik, és márciusban rekordmagasságot ért el – derül ki az ország központi bankjának adataiból.
A statisztikák szerint az orosz valuta használata az Oroszország által más európai országokba exportált áruk és szolgáltatások elszámolásában márciusban elérte az 58,5%-ot. Ez jelentős növekedést jelent az előző évhez képest, a rubel részesedése éves szinten 10,8 százalékponttal, havi szinten pedig 9,6 százalékponttal emelkedett.
A Szövetségi Vámszolgálat adatai szerint az idei első negyedévben az Európába irányuló export az orosz áruexport teljes volumenének 15,2%-át tette ki, ami 15,4 milliárd dollárnak felel meg.
„Az Európával zajló elszámolásokban a rubel részesedésének általános növekedési tendenciája folytatódik” – mondta az RBK-nak Alekszandr Firancsuk, az Orosz Elnöki Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémia vezető kutatója, megjegyezve, hogy a régióhoz tartozik a fontos kereskedelmi partner Belarusz is.
Vaszilij Szolodkov, a HSE Bankintézet igazgatója szerint a rubeles tranzakciók arányának növekedése a nyugati szankciórendszer következtében következett be, az uniós országokkal való euróban és más valutákban történő elszámolás nehézségei miatt.
Szakértők szerint a rubelalapú gázfizetési mechanizmus bevezetése is oka lehet annak, hogy az Európába irányuló gázszállítások kifizetése rubelre váltott.
Az orosz jegybank részletes statisztikákat közölt a más régiókkal, köztük Ázsiával, Amerikával, Afrikával, a Karib-térséggel és Óceániával folytatott kereskedelemről. A rubel részesedésének legerősebb növekedését márciusban az afrikai országok által orosz árukért teljesített kifizetéseknél regisztrálták.
A rubel használatának ez a növekedése tükrözi a dollármentesítés szélesebb körű globális tendenciáját és a nemzeti valuták nemzetközi kereskedelemben való használata felé való elmozdulást. Ez a tendencia azután kezdett lendületet venni, hogy az Ukrajnával kapcsolatos szankciók miatt Oroszországot elvágták a nyugati pénzügyi rendszertől, devizatartalékait pedig befagyasztották.
A központi banki adatok azt mutatják, hogy az amerikai dollár és az euró részesedése Oroszország külkereskedelmében jelentősen csökkent. 2024 márciusában az exportelszámolásoknak mindössze 28,5%-át bonyolították le ezekben a valutákban, míg 2022 eleje előtt ez az arány még csaknem 90% volt.
A „baráti országok” – vagyis azok, amelyek nem hoztak szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai konfliktus miatt – valutáinak aránya 13% volt.