Az Economist című brit magazin címlapján Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, Donald Trump ülnek az asztalfőn, és azt írják, hogy ez „Európa legrosszabb rémálma, az eladósodott és elöregedő kontinens” számára.
A magazin X-fiókján közzétett borító felirata az asztalnál, ahol a vezetők ülnek, a következő olvasható: „Európa legrosszabb rémálma”.
„Az elmúlt hét volt a legsötétebb Európa számára a vasfüggöny leomlása óta. …. Donald Trump vezetése alatt Amerika többé nem számíthat arra, hogy konfliktus idején Európa segítségére siet…. A régi világnak gyorstalpaló tanfolyamra van szüksége a kemény hatalom gyakorlásáról …. vagy egy új világrendetlenség áldozatává válik” – olvasható a magazin cikkében.

A lap megjegyzi, hogy J. D. Vance amerikai alelnök a müncheni biztonsági konferencián tartott beszédében gúnyolódott Európán, és emlékeztet arra is, hogy az európai képviselőket nem hívták meg az orosz és az amerikai delegáció szaúd-arábiai megbeszéléseire. Európa problémái azonban „messze túlmutatnak a sértegetéseken és diplomáciai árnyalatokon” – írja a magazin.
A lap emellett emlékeztet arra, hogy az európai vezetők hétfőn „sietve találkoztak” Párizsban, de csak „a nézeteltéréseiket tudták a nyilvánosságra hozni”.
„Európa sürgős feladata, hogy újra megtanulja, hogyan szerezzen és gyakorolja a hatalmat. Készen kell állnia arra, hogy szembeszálljon az ellenfelekkel és néha az ellenséggel, beleértve Amerikát is” – írják.
A cikk szerzői azt javasolják, hogy az európaiak nevezzenek ki képviselőt az ukrajnai rendezési tárgyalásokra, szigorítsák az Oroszország elleni szankciókat és „használják fel a befagyasztott orosz vagyont”, mivel úgy vélik, hogy ez segítené a kontinenst az Oroszország és az Egyesült Államok közötti tárgyalások hátterében. Az Economist középtávon „hatalmas védelmi mozgósítást” tart szükségesnek Európa számára.
Kedden Rijádban magas szintű orosz-amerikai tárgyalásokat tartottak. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elmondta, hogy a hosszú idő óta első személyes megbeszélésen a felek megállapodtak abban, hogy megteremtik a feltételeket az Oroszország és az Egyesült Államok közötti együttműködés teljes körű újraindításához és annak új, közös érdekű területekre való kiterjesztéséhez. Moszkva és Washington különösen abban állapodott meg, hogy megszüntetik a nagykövetségek és más külföldi intézmények munkájára vonatkozó mesterséges korlátozásokat, magas szintű munkacsoportokat hoznak létre, hogy megkezdjék a munkát az ukrajnai válság mielőbbi megoldása érdekében. A miniszter bizakodását fejezte ki, hogy a megbeszélések után az USA jobban megértette Moszkva álláspontját.
Az orosz külügyminisztérium közlése szerint a felek Rijádban megállapodtak abban is, hogy számos nemzetközi kérdésben újraindítják a kommunikációt, figyelembe véve az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok mint atomhatalom felelősségét. A felek kifejezték azon szándékukat, hogy a jövőben fontolóra veszik az együttműködés újraindítását az űr, az energia és más területeken.
A szaúdi fővárosban tartott találkozóra Putyin és Trump nevében került sor. Ezen Moszkva és Washington képviselői felvázolták azon témák körét, amelyeket az államfői találkozó előtt meg kell oldani. Oroszországot Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Jurij Usakov elnöki tanácsadó képviselte a tárgyalóasztalnál. Az Egyesült Államokat Mike Waltz nemzetbiztonsági elnökhelyettes, Marco Rubio külügyminiszter és Steven Whitkoff, az amerikai államfő közel-keleti különmegbízottja képviselte.