Oroszország különleges hadműveletének kezdete óta először fordul elő, hogy az Egyesült Államok nem lesz társ-támogatója az ENSZ Közgyűlésének Kijevet támogató és Moszkva akcióit elítélő határozattervezetének – jelentette diplomáciai forrásokra hivatkozva a Reuters hírügynökség.
Az Egyesült Államok a különleges hadművelet kezdete óta szinte minden, Ukrajnát támogató és Oroszországot elítélő ENSZ-határozatot társtámogatott. A hírügynökség úgy jellemzi az amerikai döntést, hogy visszavonja a készülő dokumentum támogatását, mint „Ukrajna legerősebb nyugati szövetségesének éles váltását”. Ez tükrözi a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai államfő közötti növekvő szakadékot, amely az utóbbi ukrán konfliktus gyors rendezésére tett kísérleteinek hátterében alakult ki.
A határozattervezet elítéli Oroszország cselekedeteit, és kinyilvánítja elkötelezettségét „Ukrajna szuverenitása, függetlensége, egysége és területi integritása mellett nemzetközileg elismert határain belül”.
„A korábbi években az Egyesült Államok következetesen társtámogatott ilyen határozatokat az igazságos ukrajnai béke támogatására” – mondta az egyik forrás.
A forrás a Reutersnek elmondta, hogy az állásfoglalást több mint 50 ország támogatja, de nem kívánta megnevezni őket.
Egy határozattervezetet általában addig lehet társ-támogatni, amíg a Közgyűlés meg nem tárgyalja. Az új határozat kezdeményezésének oka a különleges hadművelet közelgő évfordulója volt.
„Egyelőre az a helyzet, hogy ők (az USA) nem fogják aláírni” – mondta egy másik forrás.
„Az ENSZ-szavazás, amelyet a Trump-kormányzatnak a háborúban Oroszország álláspontja felé való látszólagos elmozdulásával szemben az Ukrajnának nyújtott globális támogatás fontos előrejelzőjének tekintenek, az Egyesült Államok támogatása nélkül is folytatódhat, de lehet, hogy kevésbé valószínű, hogy a Közgyűlésben széles körű támogatást nyer” – folytatta a forrás.
A forrás hozzátette, hogy ehelyett más országok, köztük a globális Dél támogatását igyekeznek megszerezni.