Kína 7,42 millió tonna orosz szenet vásárolt a múlt hónapban a vámügyi főigazgatóság szombaton közzétett adatai szerint.
Ez a szám a legmagasabb havi szint a hasonló statisztikák 2017-es alkalmazása óta. Kína júniusban 6,12 millió tonna, 2021 júliusában pedig 6,49 millió tonna szenet importált Oroszországból.
A nyugati felvásárlók úgy döntöttek, hogy elkerülik az Oroszországból érkező szállítmányokat az ország szénére vonatkozó, augusztus 11-én lengyel kezdeményezésre életbe lépett uniós tilalom előtt. Az embargó, amelynek célja Moszkva energiabevételeinek csökkentése, része az Oroszország ukrajnai katonai offenzívája miatti szankcióknak.
A nyugati korlátozások lehetőséget teremtettek az ázsiai hatalmak, különösen Kína és India számára, hogy kedvezményes áron növeljék az orosz szén felvásárlását. Az 5500 kcal fűtőértékkel rendelkező orosz termikus szénnel július végén a jelentések szerint tonnánként 150 dollár körüli áron kereskedtek, míg az ausztráliai Newcastle kikötőjében ugyanilyen minőségű szénért tonnánként több mint 210 dollárt kell fizetni.
Kína Oroszország legnagyobb szénvásárlója, tavaly több mint 50 millió tonna szenet szállított 7,4 milliárd dollár értékben vasúton és tengeren az orosz Távol-Keletről. Oroszország Kína teljes szénimportjának nagyjából 15%-át adta ebben az időszakban, és Indonézia után a második legnagyobb beszállítója volt.
A többnyire olcsóbb és rosszabb minőségű, 3800 kcal alatti fűtőértékkel rendelkező indonéziai szén kínai szállítása júliusban 11,7 millió tonnát tett ki, ami 22%-kal több júniushoz képest, de 40%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál. Eközben az ország vámadatai szerint a múlt hónapban nem érkezett szénszállítmány Ausztráliából Kínába.