Vlagyimir Putyin orosz elnök meghosszabbította az egyes élelmiszerek behozatalára vonatkozó korlátozásokat azokból az országokból, amelyek szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben, miután a Krím 2014-ben csatlakozott az országhoz.
A hivatalos kormányzati portálon kedden közzétett rendelet szerint az embargót 2023. december 31-ig meghosszabbítják.
A tilalmat először 2014 augusztusában vezették be az Oroszországgal szembeni szankciók ellenintézkedéseként, amelyeket több nyugati ország vezetett be, mivel nem voltak hajlandók elismerni, hogy a Krím elhagyta Ukrajnát, és újraegyesült Oroszországgal.
Az intézkedést az évek során már többször meghosszabbították és módosították. Kezdetben az Egyesült Államokból, az EU-ból, Ausztráliából, Norvégiából és Kanadából származó egyes árukra vonatkozott. Az országok listáját 2015-ben Albániával, Montenegróval, Izlanddal és Liechtensteinnel, 2016-ban pedig Ukrajnával bővítették.
A tilalom bizonyos típusú élelmiszerekre és nyersanyagokra vonatkozik. Kezdetben elsősorban húsra és húskészítményekre, tejre, tejtermékekre, halra és haltermékekre, zöldségekre és gyümölcsökre terjedt ki. 2017 októbere óta az élő sertések, valamint az állati melléktermékek, a zsír és az állati olaj behozatalát is megtiltotta. A kormány 2015-ben elrendelte, hogy az országban felfedezett tiltott árukat meg kell semmisíteni.
Továbbá egy időben olyan eljárást vezettek be, amely szerint a szankcionált országokból származó termékek tranzitja orosz területen keresztül csak GLONASS bélyegzők és a járművezetők regisztrációs kártyájának használatával engedélyezték.