Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Moszkvában megbeszélést folytat Bilawal Bhutto Zardari pakisztáni külügyminiszterrel – jelentette be az orosz külügyminisztérium.
Ez a pakisztáni miniszter első oroszországi látogatása hivatalba lépése óta.
A külügyminisztérium közlése szerint a két miniszter a kétoldalú kapcsolatok helyzetéről, regionális és nemzetközi kérdésekről tárgyal majd. Mint Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője korábban elmondta, különös figyelmet fordítanak majd a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok fejlesztésére.
Energiaellátás
A miniszteri találkozóra annak keretében kerül sor, hogy az orosz és pakisztáni vállalatok intenzíven dolgoznak a pakisztáni energiaellátással kapcsolatos összes fennmaradó kérdés megoldásán.
A kereskedelmi, gazdasági, tudományos és műszaki együttműködéssel foglalkozó orosz-pakisztáni kormányközi bizottság január 18-20-án Iszlámábádban tartott ülését követően a felek úgy döntöttek, hogy 2023 márciusának végéig megállapodnak az Oroszországból érkező olaj- és gázszállításokról.
Mint Musadik Malik kőolajipari államtitkár korábban elmondta, Pakisztán áprilisban kezdi meg a nyersolaj vásárlását Oroszországtól, miután megállapodott az import összes kereskedelmi feltételéről. E feltételek között említette a pakisztáni nemzeti valutában történő kifizetéseket. Becslései szerint a Moszkvával kötött megállapodás lehetővé teszi Iszlámábád számára, hogy nyersolajszükségletének akár 35%-át fedezze.
Az orosz minisztérium megjegyezte, hogy az orosz-pakisztáni kormányközi bizottság munkájának eredményeit követően a felek megállapodtak abban, hogy megvitatják az energetikai együttműködés átfogó tervét, amely nemcsak az energiahordozók szállításáról, hanem az infrastruktúra kiépítéséről is rendelkezik.
Pakisztáni Áramlat
A két ország közötti együttműködés egyik kulcskérdése az észak-déli gázvezeték-projekt, amelyet a felek korábban úgy döntöttek, hogy átneveznek Pakisztán-Áramlatra.
Januárban az orosz energiaügyi minisztérium arról számolt be, hogy Moszkva nem látja akadályát a projekt megvalósításának, és Iszlámábáddal együtt dolgozik a megfelelő ütemterv kidolgozásán.
Az országok 2015-ben írtak alá kormányközi megállapodást az észak-déli gázvezeték megépítéséről. Hossza 1100 kilométer lesz, átviteli kapacitása pedig évi 12,4 milliárd köbmétert tesz ki. A gázvezeték a dél-pakisztáni Karacsi város cseppfolyósított földgázt fogadó termináljait köti majd össze az észak-pakisztáni Lahore városával. Ott cseppfolyósított földgázzal működő erőműveket építenének.
A feleknek 2016-ban kellett volna aláírniuk a kereskedelmi megállapodásokat, és a tervek szerint 2018-ra adták volna át a létesítményt, de a projekt megvalósításának időpontját már többször elhalasztották. 2021. május 28-án Nyikolaj Sulginov orosz energiaügyi miniszter és Shafqat Ali Khan, Pakisztán oroszországi nagykövete aláírta a Pakisztán Áramlat gázvezeték építéséről szóló, 2015. október 16-án kelt kormányközi megállapodást módosító jegyzőkönyvet, amely lehetővé tette, hogy a projekt gyakorlati megvalósítása megkezdődhessen.
Nemzetközi kérdések
A két ország közötti tárgyalások nemzetközi napirendjén hagyományosan a terrorizmus elleni küzdelem terén való együttműködés, a palesztin-izraeli konfliktus rendezése, az afganisztáni helyzet szerepel. A felek véleményt cserélnek az ukrán válságról is.
Január 28-án, a palesztin-izraeli konfliktus övezetében bekövetkezett eszkalációt követően az orosz külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként és a közel-keleti közvetítő nemzetközi „kvartett” (Oroszország, az Egyesült Államok, az ENSZ és az EU) tagjaként kész jelentősen hozzájárulni annak átfogó rendezéséhez. A helyzet súlyosbodása, beleértve a január 27-i fegyveres támadást egy kelet-jeruzsálemi zsinagóga ellen, megerősíti, hogy sürgősen újra kell kezdeni a konstruktív palesztin-izraeli párbeszédet, és le kell mondani az egyoldalú lépésekről – véli az orosz külügyminisztérium.