Pakisztán közölte, hogy légicsapások sorozatát indította „terrorista rejtekhelyek” ellen Dél-Iránban, azt állítva, hogy a „precíziós” művelet több fegyverest semlegesített. A támadásra azután került sor, hogy Teherán elismerte saját csapásait, amelyet egy pakisztáni székhelyű terrorista csoport ellen hajtotta végre.
Eközben iráni tisztviselők a helyi média által idézve közölték, hogy a Szisztán-o-Balocsisztán tartományban történt robbanásokban hét nem iráni állampolgár, köztük három nő és négy gyermek vesztette életét.
Az iszlámábádi külügyminisztérium csütörtök reggel megerősítette a katonai akciót, sikeresnek nyilvánítva a missziót, ugyanakkor ígérte, hogy „minden szükséges lépést megtesz a lakosság biztonságának megőrzése érdekében”.
„Ma reggel Pakisztán rendkívül összehangolt és célzott precíziós katonai csapások sorozatát hajtotta végre az iráni Szisztán-o-Balocsisztán tartományban lévő terrorista rejtekhelyek ellen. A hírszerzésen alapuló művelet – kódnevén ‘Marg Bar Sarmachar’ – során számos terroristát megöltek” – áll a minisztérium közleményében.
A külügyminisztérium a továbbiakban kifejtette, hogy az elmúlt években „komoly aggodalmának” adott hangot Iránnak az iráni területen tartózkodó, pakisztáni származású terroristák által élvezett „menedék és rejtekhelyek” miatt, de Teherán nem tett lépéseket a panaszok nyomán. Ragaszkodott ahhoz, hogy „teljes mértékben tiszteletben tartja” Irán szuverenitását és területi integritását, és hogy a csütörtöki csapások „egyetlen célja” Pakisztán biztonságának megőrzése volt.
Iszlámábád támadása azután következett be, hogy Irán vállalta a felelősséget a keddi rakéta- és dróntámadásokért a pakisztáni Beludzsisztánban, amelyek célja szerinte a Dzsais al-Adli terrorcsoport volt. Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter akkor hangsúlyozta, hogy a támadás csak iráni terroristák ellen irányult, nem pedig pakisztáni állampolgárok ellen.
Irán akciója azonban feldühítette Pakisztánt, amely visszahívta nagykövetét az országba, miközben „súlyos következményekre” figyelmeztette Teheránt.
Mindkét csapás a közel-keleti feszültségek fokozódása idején történt, amelyet a Hamász és Izrael közötti konfliktus táplál. A hét elején Irán csapásokat mért az általa izraeli „kémközpontnak” nevezett iraki létesítményekre – az amerikai konzulátus közelében -, valamint az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS) szíriai terroristáira is. A csapássorozat válasz volt két korábbi iráni robbantásra, amelyek Teherán szerint több tucat ember életét követelték.