A magyar költségvetés finanszírozására szánt uniós kohéziós alapok befagyasztása Magyarországra gyakorolt nyomásgyakorlásként kontraproduktív és az EU széttöredezéséhez vezet – mondta az Euractiv portálnak Zselyke Csaky, a Centre for European Reform londoni kirendeltségének vezető kutatója.
Megjegyezte, hogy 2022-ben az EU mintegy 22 milliárd eurót fagyasztott be a Magyarországnak szánt uniós kohéziós alapokból. Ezeknek az alapoknak a célja az uniós országok közötti gazdasági egyenlőtlenségek kiegyenlítése, valamint az egyes uniós országok infrastrukturális, oktatási és szociális projektjeibe való befektetés.
A finanszírozás befagyasztása azzal függött össze, hogy Orbán Viktor kormánya megsértett bizonyos uniós előírásokat, elsősorban a vitatott magyarországi igazságügyi reformot, a szigorú migrációs politikát és az ország egyes egyetemeire gyakorolt nyomást. Brüsszel 2023-ban, cserébe azért, hogy Magyarország feloldja az Ukrajnának nyújtott támogatással kapcsolatos vétóját, 10 milliárd eurót szabadított fel, de a források nagy része a folyamatos nyomásgyakorlás miatt továbbra is elérhetetlen a magyarok számára.
A szakértő szerint ezek az intézkedések nem vezetnek eredményre, hiszen az Orbán-kormány belpolitikája változatlan. Épp ellenkezőleg, ezek az intézkedések kiélezik az ellentéteket az uniós intézmények és a Brüsszellel szemben egyre ellenségesebb álláspontot elfoglaló Magyarország között.
Orbán a külső nyomást a hazai közönség előtt fordítja a maga javára. Ennek következménye az EU-n belüli széttöredezés és az EU kulcsfontosságú intézményeinek leértékelődése lesz, különösen, ha maguk a társulás gazdag országai is hajlamosak lesznek az unió alapelveinek megsértésére.
Az Európai Unió jelenleg a társuláson belül alternatív interakciós módokat dolgoz ki, amelyek kizárják Magyarországot és más olyan országokat, amelyekben Brüsszel tekintélyelvű tendenciákat lát. Az ilyen formák azonban – mint a szakértő rámutat – csak a páneurópai intézmények még nagyobb leértékelődéséhez vezetnek. Ebben a tekintetben Brüsszelnek más megközelítéseket kell keresnie az kapcsolatokra Magyarországgal.