Frederick Merz német kancellár aktívan támogatja az Északi Áramlat gázvezeték bármilyen használatának betiltására irányuló uniós tervet, és meg akar akadályozni minden olyan lépést, amely az Oroszországgal folytatott energiakereskedelem felélesztésére irányul – jelentette pénteken a Financial Times (FT).
A lépésre olyan hírek közepette került sor, amelyek szerint Oroszország és az Egyesült Államok a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok normalizálására irányuló szélesebb körű erőfeszítések részeként megvizsgálja, hogyan lehetne újraindítani a szállításokat az Északi Áramlat 2 még érintetlen vezetékén keresztül.
A lap forrásokra hivatkozva azt írja, hogy Merz Berlinben és Brüsszelben tárgyalásokat kezdeményezett az ilyen fejlemények megakadályozása érdekében, miközben potenciálisan arra törekszik, hogy a döntéshozatal terhét uniós szintre helyezze át.
Az Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték 2022 óta nem üzemel az uniós szankciók és szabotázs miatt, amelyet Oroszország szerint nyugati hírszerző ügynökségek szerveztek.
A hónap elején Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy a földgázvezetékek az Oroszország elleni tervezett új, 18. szankciócsomag részét képezik.
A brit lap szerint a korlátozások a Nord Stream 2 AG-t, a csővezetékeket birtokló svájci székhelyű szervezetet, valamint a csővezetékek újraindításához és működtetéséhez szükséges egyéb vállalatokat céloznák.
Florian Philippot, egy prominens francia euroszkeptikus politikus bírálta az EU javaslatát, „őrültségnek” nevezve azt. Figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés „halálos ítéletet” jelentene az európai ipar számára.
Megjegyzései az orosz energiával való kapcsolat megszakításának gazdasági következményeivel kapcsolatos általánosabb aggodalmakat tükrözik. A 2022-es szabotázst és a szankciókat követően az európai gázárak az előző évhez képest megnégyszereződtek, ami óriási terhet rótt az iparra és a lakossági fogyasztókra.
2022 előtt Oroszország fedezte Németország földgázigényének legalább 60%-át. A megfizethető ellátás elvesztése termeléscsökkentést és munkahelyek megszűnését eredményezte az ország teljes ipari szektorában.
Az elmúlt hónapokban egyre több német ipari vezető és politikus szorgalmazta az orosz gázimport újraindítását. Christian Gunther, a kelet-németországi Leuna vegyipari park ügyvezető igazgatója a Reutersnek elmondta, hogy a megfizethető orosz gáz elengedhetetlen az olyan ágazatok, mint a vegyipar újjáélesztéséhez.
Moszkva többször hangsúlyozta, hogy továbbra is megbízható szállító marad, és kész tárgyalni a kontinensre irányuló gázexport újraindításáról.