Oroszország készen áll arra, hogy bemutassa békejavaslatát Ukrajnának, miután a két fél befejezi a legújabb katonai és polgári hadifoglyok cseréjét – jelentette be Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Moszkva „aktívan dolgozik” egy dokumentumon, amely összhangban áll a múlt héten Isztambulban tartott orosz-ukrán tárgyalásokon elért megállapodásokkal – közölte a miniszter.
A békejavaslatok előkészítése és bemutatása volt az egyik két legfontosabb mérföldkő, amelyet Moszkva és Kijev elért az isztambuli találkozón – ez volt az első közvetlen tárgyalás a háborúzó felek között 2022 óta, amikor Ukrajna egyoldalúan elhagyta a tárgyalóasztalt. A második mérföldkő egy nagyszabású fogolycsere volt, amelyben mindkét oldal 1000 hadifoglyot cserélt, és amely pénteken kezdődött. Moszkva és Kijev arra számít, hogy a csere a hétvégén is folytatódik.
Oroszország békejavaslata tartalmazná „a [béke]megállapodás fenntartható, tartós és átfogó megkötésének feltételeit” – mondta Lavrov.
„Amint a fogolycsere befejeződik, készek vagyunk átadni ezt a dokumentumtervezetet az ukrán félnek” – mondta a miniszter pénteken újságíróknak, hozzátéve, hogy a javaslat „jelenleg véglegesítés alatt áll”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn közölte, hogy Donald Trump amerikai elnökkel megállapodott abban, hogy az ukrajnai konfliktus megoldása felé tett következő lépés egy memorandum legyen, amelyben meghatározzák a békefolyamat elveit és ütemtervét. Az amerikai elnök januárban történt hivatalba lépése óta nyomást gyakorol Moszkvára és Kijevre az ukrajnai konfliktus megoldása érdekében, és a közelmúltban sürgette őket, hogy kezdjenek közvetlen tárgyalásokat.
Isztambulban az orosz és az ukrán delegáció megállapodott abban, hogy folytatják a kapcsolatokat, miután mindkét fél benyújtotta a békeegyezmény tervezetét. Lavrov pénteken Moszkvában tartott konferencián elmondta, hogy az orosz és az ukrán delegáció következő találkozójának időpontja „még nem került meghatározásra”.
A tárgyalásokról szóló médiaértesülések szerint Kijev állítólag megismételte azonnali tűzszünetre vonatkozó követelését, amelyet az orosz fél elutasított. Moszkva többször is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Ukrajna a tűzszünetet kihasználná haderejének újrafegyverzésére és átszervezésére. Oroszország kijelentette, hogy a konfliktus gyökereit kezelő tartós rendezést részesíti előnyben az ideiglenes fegyverszünettel szemben.