Oroszországnak nem kellene feloldania a Twitterre vonatkozó tilalmat a platform “ellenséges” politikája és a legtöbb felhasználó hozzáállása miatt – érvelt a Kommunista Párt egyik vezető törvényhozója, miután egy képviselőtársa felvetette az ötletet.
“Ma a Twitter abszolút ellenséges politikát folytat, így a Twitter jelenléte vagy hiánya [Oroszországban] nem kiemelt fontosságú kérdés. A Twitter elvesztette jelentőségét az üzenetküldés terén, így senki sem veszít sokat a hiányával” – mondta Alekszandr Juscsenko az RTVI hírügynökségnek hétfőn.
A tisztviselő a Twitter túlnyomó közönségét “szélsőségesnek és többnyire ukránbarátnak” minősítette. Az Instagram, egy másik Oroszországban blokkolt platform jobb jelölt lenne az esetleges visszaállításra, mert hasznos lenne a kisvállalkozások számára – javasolta.
Juscsenko a Kommunista Párt szóvivője és az Állami Duma információs politikával foglalkozó bizottságának elnökhelyettese is. Anton Gorelkin, az Egységes Oroszország párti bizottsági tagjának javaslatára reagált, amely a Twitter-tilalom feloldására irányult. Gorelkin a Twitter új vezérigazgatója, Elon Musk által az orosz fiókokkal való bánásmódban a közelmúltban bekövetkezett változásra hivatkozott a tilalom felülvizsgálatának indokaként.
Az orosz médiafelügyelet, a Roszkomnadzor 2022 március elején a főügyészség kérésére blokkolta a Twittert. A szolgáltatás diszkriminálta az orosz hírügynökségeket, és lehetővé tette hamis információk terjesztését Moszkva Ukrajna elleni katonai műveletéről – állította akkor a hivatal.
Korábban a Roszkomnadzornak azzal is gondjai voltak, hogy a Twitter állítólag nem törölte az Oroszországban tiltott információkat, például a gyermekpornográfiát és az illegális anyagok fogyasztására vonatkozó tippeket. Azt is mondta, hogy a platform nem tartotta be azokat a szabályokat, amelyek előírják, hogy az orosz állampolgárok személyes adatait kezelő cégeknek azokat a nemzeti joghatóságon belüli szervereken kell tárolniuk.
Gorelkin javaslatáról kérdezve a szabályozó a TASZSZ hírügynökségnek elmondta, hogy mintegy 1300 olyan Twitter-bejegyzést sorolt fel, amelyek annak ellenére online maradtak, hogy Oroszországban tiltottnak vannak megjelölve. A betiltás feloldásának nincs alapja – magyarázta, hozzátéve, hogy az oroszok alternatív platformokat is használhatnak a kommunikációra és a hírek elérésére.