A Domino’s Pizza márkát Oroszországban, Törökországban, Azerbajdzsánban és Grúziában üzemeltető vállalat hétfőn bejelentette, hogy csődeljárást kezdeményez oroszországi üzletágára, és kivonul a szankciók sújtotta országból.
Az amerikai multinacionális lánc decemberben közölte, hogy különböző lehetőségeket mérlegel az oroszországi tevékenységével kapcsolatban, beleértve a kivonulást is. Számos más nemzetközi vállalkozáshoz hasonlóan a kivonulása az Ukrajnával kapcsolatos nyugati szankciók nyomására történik.
A Domino’s oroszországi egysége, a DPRussia az ország harmadik legnagyobb pizzéria lánca, és mintegy 142 egységet üzemeltet.
„Az egyre nehezebbé váló környezet miatt a DPRussia közvetlen holdingtársasága most kénytelen megtenni ezt a lépést, amely a DPRussia mint működő vállalkozás értékesítési kísérletének befejezését és elkerülhetetlenül a csoport oroszországi jelenlétének megszűnését eredményezi” – áll a DP Eurasia közleményében.
A vállalat hozzátette, hogy az orosz egység mintegy 520 millió rubel (5,56 millió dollár) összegű külső adósságát a DP Eurasia török leányvállalata rendezte, csökkentve ezzel a csoport bruttó adósságát, és 162 millió líra (5,97 millió dollár) bruttó készpénzállományt eredményezve.
Több vállalati élelmiszeripari óriás, például a McDonald’s, megtartotta a jogot, hogy az országból való kivonulása után visszavásárolja orosz leányvállalatainak részvényeit. A visszavásárlási lehetőségen kívül a vállalatok arra is kísérletet tettek, hogy megtartsák a tőkerészesedést vagy az igazgatótanácsban elfoglalt helyüket.
Moszkva azonban sokféle szabályozást fogadott el, ami megnehezíti a külföldi cégek kilépését vagy esetleges visszatérését az országba. December óta a hatóságok arra kötelezik a külföldi vállalatokat, hogy 50%-os kedvezménnyel adják el eszközeiket az orosz vevőknek, és a tranzakció értékének legalább 10%-át kitevő kilépési díjat számítanak fel nekik.
Júliusban a kormány szigorította a kilépési szabályokat, és megtiltotta a vállalkozások eladásából származó pénzeszközök külföldre történő átutalását, ha a vállalat olyan magánszemély vagy anyavállalat tulajdonában van, amely Oroszország „barátságtalan” nemzetek listáján szerepel. A külföldi cégeknek azt is megtiltották, hogy két vagy több évig visszavásárlási opciót kössenek oroszországi eszközeikhez.