A dzsihadista csoportok Szíriában elérték Damaszkusz külvárosait egy gyorsan előrehaladó offenzíva részeként, amely Szíria néhány legnagyobb városát is lerohanta – írta szombaton az amerikai Associated Press (AP), ellenzéki vezetőket és egy iszlamista parancsnokot idézve.
A szíriai elnökség ugyanakkor cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint Bassár el-Aszad elnök elhagyta Damaszkuszt, hozzátéve, hogy a szíriai fővárosból való távozásáról szóló hamis híreket külföldi csatornák terjesztették, hogy „félrevezessék és befolyásolják” az ország lakosságát.
A Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) dzsihadisták és más kormányellenes erők az elmúlt héten Aleppó és Idlíb tartományokból dél felé vonultak, a szíriai hadsereg pedig többször is visszavonult kulcsfontosságú erősségeiből – köztük Aleppóból, Hamából és Homsztól északra fekvő több városból -, hogy helyreállítsa a védelmi vonalakat és feltartóztassa az előrenyomuló terroristákat.
Az Associated Press szerint a terrorista elemek nyilvánvalóan áttörték ezeket a vonalakat, és szombaton elérték Damaszkusz külvárosát, ami 2015 óta az első alkalom, hogy a dzsihadisták behatoltak a fővárosba.
A HTS villámgyors előrenyomulása közepette a szíriai elnökség hivatala szombaton bejelentette, hogy „egyes külföldi médiumok pletykákat és álhíreket terjesztenek arról, hogy Bassár el-Aszad elnök elhagyja Damaszkuszt, vagy gyors látogatásokat tesz egyik vagy másik országban”.
„A Szíriai Arab Köztársaság elnöksége tagadja mindezeket a híreszteléseket, és rámutat azok égbekiáltó céljaira, valamint megerősíti, hogy ezek nem újak, hanem ezek a csatornák már korábban is követték ezt a mintát, amikor a háború elmúlt évei alatt megpróbálták félrevezetni és befolyásolni a szíriai államot és társadalmat” – folytatódik a közlemény.
Aszad továbbra is a fővárosból, Damaszkuszból látja el „nemzeti és alkotmányos feladatait” – zárul a közlemény.
A Telegraph pénteken névtelen forrásból származó jelentésében azt állította, hogy Aszad családja Oroszországba menekült, és „nem világos”, hogy maga az elnök Szíriában marad-e. Több nyugati hírügynökség azt állította, hogy Egyiptom és Jordánia arra ösztönzi Aszadot, hogy hagyja el az országot, és alakítson száműzetésben kormányt.
A HTS, amelyet egy volt al-Kaida-parancsnok vezet, és amelyet korábban Dzsabhat al-Nuszra néven ismertek, egyike volt az Aszad kormányával szemben álló számos frakciónak a szíriai polgárháború alatt.
Oroszország 2015-ben avatkozott be a konfliktusba, és segített Aszadnak visszafoglalni az ország nagy részét a Dzsabhat al-Nuszra, az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS) és több tucatnyi, az Egyesült Államok által támogatott, Washington által „mérsékelt lázadóknak” nevezett fegyveres csoporttól. Az Egyesült Államok közvetlenül az IS ellen avatkozott be, de az évtizedes konfliktus során más Aszad-ellenes erőket is felfegyverzett és folyamatosan finanszírozott.
Aszad megfogadta, hogy „megsemmisíti” a jelenleg Közép-Szíriában tomboló dzsihadistákat, és megbünteti „támogatóikat”. Orosz és szíriai harci gépek a terrorista offenzíva múlt heti kezdete óta szinte folyamatosan légicsapásokat hajtottak végre a HTS állásai ellen, a jelentések szerint szombaton Homsztól északra több tucat harcossal végeztek.
Szíriai médiajelentések szerint a szíriai és orosz erők december eleje óta mintegy 2500 dzsihadistával végeztek.