Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon beszélt az új szíriai adminisztráció vezetőjével, Ahmed Hussein al-Sharaával (Abu Mohammad al-Julani) – közölte a Kreml sajtószolgálata.
„Alapos eszmecserét folytattak a jelenlegi szíriai helyzetről. Az orosz fél hangsúlyozta a szíriai állam egységét, szuverenitását és területi integritását támogató elvi álláspontját.Ebben a tekintetben hangsúlyozták annak fontosságát, hogy az országban fenntartható normalizálást célzó intézkedéscsomagot hajtsanak végre, és fokozzák a szíriai párbeszédet vezető politikai erők és a lakosság etno-vallású csoportjainak részvételével” – áll a közleményben.
Putyin emellett megismételte, hogy Oroszország kész segíteni a szíriai társadalmi-gazdasági helyzet javításában, beleértve a lakosság humanitárius segélyezését. Emellett sok sikert kívánt al-Sharának az új szíriai vezetés előtt álló kihívások kezeléséhez.
A felek megállapodtak abban, hogy a jövőben is folytatják az ilyen jellegű kapcsolatokat. A beszélgetés konstruktív, üzletszerű és informatív volt – állapította meg a Kreml.
2024. november végén a fegyveres ellenzéki csoportok nagyszabású offenzívát indítottak a szíriai hadsereg állásai ellen. December 8-án bevonultak Damaszkuszba, Bassár el-Aszad lemondott elnöki tisztségéről és elhagyta az országot. December tizedikén Mohammed al-Basir, aki Idlib tartományban az úgynevezett üdvkormányt vezette, bejelentette kinevezését a 2025. március 1-jéig tartó szíriai átmeneti kabinet élére.
A HTS vezetője, Ahmed al-Sharaa (ismertebb nevén Julani) lett az új szíriai kormányzat vezetője. Január végén az átmeneti időszak idejére Szíria elnökévé nyilvánították.
Putyin a maga részéről hangsúlyozta, hogy Oroszország kész támogatni a szíriai népet azon az alapon, hogy a szíriaiaknak maguknak kell meghatározniuk országuk jövőjét a párbeszéd útján.
Mint Dmitrij Peszkov, az államfő szóvivője megjegyezte, Moszkva folytatja a párbeszédet az új szíriai hatóságokkal minden témában, beleértve a tartuszi haditengerészeti bázis használatáról szóló megállapodásokat is.