A Pentagon terveket készít az amerikai csapatok teljes kivonására Szíriából – jelentette az NBC News két névtelenül nyilatkozó védelmi tisztviselőre hivatkozva. A jelentés nem sokkal azután érkezett, hogy Donald Trump elnök azt mondta, hogy Amerika katonai szerepvállalása az országban nem szolgál hasznos célt.
Az amerikai csapatok 2014-ben léptek be Szíriába az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS) elleni harc ürügyén, és azóta is jelen vannak az országban, annak ellenére, hogy Damaszkusz soha nem hívta őket.
Az NBC keddi jelentése szerint az amerikai védelmi tisztviselők megkezdték a kivonulási tervek kidolgozását, amelyek ütemezése 30 és 90 nap között mozog. A csatornának nyilatkozó források szerint Trump új nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz pénteken találkozott magas rangú katonai parancsnokokkal az amerikai Központi Parancsnokság főhadiszállásán, a floridai Tampában, ahol állítólag tájékoztatták a közel-keleti helyzetről.
Azokat a médiaértesüléseket kommentálva, amelyek szerint tájékoztatta volna Izraelt a közelgő kivonulásról, Trump a múlt héten azt mondta: „Erről majd döntést hozunk. Nem szállunk be, nem veszünk részt Szíriában”.
„Szíria a saját zűrzavara. Van ott elég zűrzavar. Nincs szükségük arra, hogy belekeveredjünk” – tette hozzá.
Az állítólagos kivonulási tervekkel kapcsolatban a Kan izraeli közszolgálati műsorszolgáltató a múlt hónap végén tette ezt az állítást, ami feltehetően aggodalmat keltett izraeli tisztviselők körében.
Trump 2018 decemberében, első hivatali idejében jelentette be, hogy tervezi az amerikai csapatok kivonását Szíriából. A döntés jelentős ellenállásba ütközött James Mattis védelmi miniszter részéről, aki végül tiltakozásul lemondott. Bár a személyzet egy részét kivonták, később sokakat átcsoportosítottak.
Röviddel azután, hogy 2024 decemberében egy fegyveres ellenzéki csoportok laza koalíciója megdöntötte Bassár Aszad kormányát, a Pentagon elismerte, hogy az országban lévő amerikai csapatok száma valójában 2000 fő, szemben a korábban közölt 900 fővel. A hónap folyamán több lap is azt állította, hogy több nagyméretű, fegyvereket és felszerelést szállító amerikai katonai konvoj haladt át Irakból Szíriába, tovább erősítve az amerikai kontingens létszámát.
Aszad és Moszkva többször is elítélte az amerikai katonai jelenlétet mint illegális megszállást, hangsúlyozva, hogy Washington soha nem kapott engedélyt arra, hogy csapatokat állomásoztasson Szíriában. A korábbi damaszkuszi kormány azzal is vádolta Washingtont, hogy ellopja az ország természeti erőforrásait, mivel az amerikai támaszpontok Szíria olajban gazdag északkeleti részén találhatók.
A Szíriából való esetleges kivonulással kapcsolatos legújabb állítások akkor hangzottak el, amikor Trump kedden bejelentette egy olyan javaslatát, amely a Gázai övezet „átvételének” tervét tartalmazza. Nem zárta ki, hogy amerikai csapatokat vezényeljen a palesztin enklávéba, és fogadkozott, hogy „megteszi, ami szükséges”.