Az amerikai fizetési óriások, a Visa és a Mastercard hamarosan újraindíthatja működését Oroszországban Anatolij Akszakov, az orosz Állami Duma pénzügyi piacok bizottságának elnöke szerint. Kijelentése a Moszkva és Washington között folyó magas szintű tárgyalások közben hangzott el.
A két cég, amely több mint 25 évig működött Oroszországban, egyike volt azoknak, amelyek 2022-ben az ukrajnai konfliktus miatti nyugati szankciók nyomására kivonultak.
Akszakov hétfőn újságíróknak nyilatkozva bizakodását fejezte ki, hogy a pénzforgalmi cégek „hamarosan visszatérnek, mert elvesztettek egy jelentős piacot, és vissza akarják majd szerezni a hozzáférést”.
Megjegyezte azonban, hogy az újbóli belépés „nehezebb” lesz, mivel az orosz fogyasztók már „alkalmazkodtak az alternatív fizetési rendszerekhez”.
Akszakov szerint az orosz Nemzeti Fizetési Kártyarendszer „fejlettnek és hatékonynak bizonyult”.
Oroszország akkor kezdte el fejleszteni a saját rendszerét, amikor az USA és szövetségesei 2014-ben Ukrajnával kapcsolatos szankciókkal vették célba az országot. A MIR kártyák, a Visa és a Mastercard orosz alternatívája 2015 decemberében kerültek forgalomba.
2022-ben a nyugati szankciók miatt számos orosz bankot kizártak a SWIFT-ből, a Visa és a Mastercard pedig beszüntette működését. Válaszul az orosz kormány a MIR-t stabil alternatívaként népszerűsítette. Jelenleg mintegy tíz ország fogadja el a MIR kártyákat, és még mintegy 15 ország jelezte érdeklődését az orosz fizetési rendszer bevezetése iránt.
A hazai rendszerekre való növekvő támaszkodás ellenére Akszakov elismerte, hogy a Visa és a Mastercard globális hatókörük miatt továbbra is szükség lesz az EU-val és az Egyesült Államokkal folytatott tranzakciókhoz. A szankciók nyomására egyes országok bankjai leállították az orosz MIR kártyákkal folytatott tranzakciókat, így korlátozva az orosz kártyák nemzetközi elfogadását.
Akszakov megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Moszkva és Washington küldöttségei a héten Szaúd-Arábiában találkoznak. Hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója Rijádba utazik, hogy tárgyalásokat folytasson a Trump-kormányzat tisztviselőivel. A megbeszélések célja, hogy megalapozzák a két ország vezetői közötti közelgő találkozót.
Peszkov szerint a megbeszélések középpontjában a kétoldalú kapcsolatok helyreállítása áll majd. A fejlemény Putyin és Trump múlt heti 90 perces telefonbeszélgetését követi, amely az ukrajnai konfliktus rendezése körül forgott.