A Fehér Ház és az amerikai pénzügyminisztérium is kifogást emelt kedden a Fitch hitelminősítő cég azon döntése ellen, hogy AAA-ról AA+-ra rontja az Egyesült Államok hosszú távú besorolását.
„Határozottan nem értünk egyet ezzel a döntéssel” – mondta újságíróknak Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára, aki szerint az „ellentmond a valóságnak”, mivel Joe Biden elnök „erőteljes fellendüléshez” vezette az amerikai gazdaságot.
Janet Yellen pénzügyminiszter szintén „határozottan nem értett egyet” a Fitch döntésével, azzal érvelve, hogy az „önkényes és elavult adatokon alapul”, és hogy az amerikai állampapírok továbbra is a világ „kiemelkedően biztonságos és likvid eszközei”.
A Fitch a három nagy amerikai hitelminősítő egyike a Moody’s és a Standard & Poor’s mellett. Kedden délután bejelentette, hogy leminősíti Washington „hosszú távú devizakibocsátói nemteljesítési besorolását”, egyebek mellett a kormányzással kapcsolatos problémákra, a növekvő hiányra és a fenyegető recesszióra hivatkozva.
A döntés „tükrözi a következő három évben várható költségvetési hanyatlást, a magas és növekvő államadósság-terhet, valamint a kormányzás erózióját” más hasonló besorolású országokhoz képest az elmúlt 20 évben, „ami ismételt adósságlimit-áthelyezésekben és az utolsó pillanatban hozott megoldásokban nyilvánult meg” – közölte a Fitch.
A cég növekvő államháztartási hiányt jósolt, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok GDP-hez viszonyított adósságrátája jelenleg 100,1 százalék, ami két és félszerese az AAA minősítésű országok 39,3 százalékos mediánjának.
A Fitch a Federal Reserve legutóbbi hitelkamat-emeléseire, „az üzleti beruházások gyengülésére és a fogyasztás lassulására” hivatkozva „enyhe recessziót” jósolt 2023 negyedik negyedévére és 2024 első negyedévére.