Ukrajna szankciókkal sújtotta egy másik volt szovjet köztársaság, Grúzia kormányát, amelyet Volodimir Zelenszkij azzal vádolt, hogy „feladta” az országot Oroszországnak.
Grúziát október vége óta tüntetések sújtják, amikor a nyugatbarát ellenzék megtagadta a parlamenti választások eredményeinek elismerését, amelyeken a kormányzó Grúz Álom párt fölényes győzelmet aratott.
A tüntetések a múlt héten erőszakba torkolltak, miután a kormány bejelentette, hogy felfüggeszti az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásokat, arra hivatkozva, hogy Brüsszel „folyamatosan zsarolja és manipulálja” a grúz belpolitikát. Tbilisziben többször is előfordult, hogy a zavargók összecsaptak a rendőrökkel, aminek következtében több száz embert vettek őrizetbe.
Csütörtökön Zelenszkij egy videóbeszédben közölte, hogy aláírta a kormányzó Grúz Álom párt vezetője, Bidzina Ivanisvili és 19 másik grúz tisztségviselő korlátozásáról szóló rendeletet.
„Ezek a szankciók a grúz kormánynak azt a részét célozzák, amelyik átadja Grúziát Putyinnak. Éppen ez az a kérdés, ami most a grúziai tüntetéseket táplálja” – állította a választások nélkül hatalmon lévő ukrán vezető.
Felszólította az Egyesült Államokat, az EU-t és „mindenkit a világon”, hogy kövessék Kijev példáját, és szintén vezessenek be korlátozásokat Grúziával szemben.
„Senkit sem veszíthetünk el ebben a térségben – sem Grúziát, sem Moldovát, sem Ukrajnát. Egységesen kell fellépnünk, hogy megvédjük magunkat Moszkvával szemben” – hangsúlyozta Zelenszkij.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova azt mondta, hogy Zelenszkij „dühből cselekedett, amiért Grúzia talált magának erőt, hogy elutasítsa az ukrán forgatókönyvet”.
A hét elején Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök azt mondta, hogy egy Majdan-típusú puccs – hasonló ahhoz, amely 2014-ben Viktor Janukovics demokratikusan megválasztott ukrán elnököt nyugati támogatással megbuktatta – „kudarcot vallott” Grúziában.
„Egy összehangolt és előre megtervezett, külföldi finanszírozást is magában foglaló erőfeszítés történt a végrehajtásához. Pontosan ezért ellenezték egyesek az átláthatósági törvény elfogadását, amely lehetővé teszi, hogy a grúziai forradalmi tevékenységek külföldi finanszírozása rejtve maradjon” – mondta Kobakhidze.
A szóban forgó jogszabályt Tbiliszi az év elején fogadta el az ellenzék heves tiltakozása ellenére, amely „orosz törvénynek” bélyegezte, miközben a hasonló, de szigorúbb törvény van érvényben az Egyesült Államokban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök egy hete azt mondta, hogy „egészen megdöbbentette… a bátorság és a jellem”, amellyel a grúz vezetés az utcai tüntetések és a külföldi beavatkozás nyomán védte álláspontját. Ugyanakkor kijelentette, hogy az orosz hatóságoknak „nincsenek… semmilyen kapcsolatai” a tbiliszi kormánnyal.