Volodimir Zelenszkij ukrán vezető az NBC Newsnak adott interjújában felvázolta azoknak a biztonsági garanciáknak a kívánságlistáját, amelyeket az Oroszországgal kötendő békemegállapodásba szeretne belefoglalni. Hangsúlyozta, hogy jelentős katonai támogatásra, azonnali európai uniós tagságra és az Izraelnek nyújtott hasonló védelemre van szükség.
Követelései akkor hangzottak el, amikor Oroszország és az Egyesült Államok várhatóan kedden a szaúd-arábiai Rijádban tárgyalásokat tart, amelyek célja az ukrajnai konfliktus megoldása. Zelenszkij kitartott amellett, hogy Kijev közvetlen részvétele nélkül nem jöhet létre megállapodás, és megismételte azon biztonsági garanciák listáját, amelyeket egy esetleges békemegállapodásnak tartalmaznia kell.
Az ukrán vezető szerint ez magában foglalja az országban telepített „erős rakétacsomagot”, amelyet – állítása szerint – Kijev csak akkor vetne be, ha Oroszország inváziót indítana. Követelt továbbá egy „nagy hadsereget”, amely összemérhető lenne az oroszországival, valamint „azonnali” uniós tagságot.
Zelenszkij az Izraelnek nyújtott garanciákhoz hasonló biztonsági garanciákat is követelt, kijelentve, hogy „tényleg nem tudjuk, hogyan működik, de amikor Irán megtámadta Izraelt, az Egyesült Államok, Franciaország, az Egyesült Királyság és még néhányan … elkezdték megvédeni az izraeli népet”.
Az ukrán vezető hangsúlyozta, hogy Izrael nem NATO-tag, mégis védelmet kapott. Ragaszkodott hozzá, hogy Kijevnek is hasonló védelmet kellene nyújtani, és nyilvánvalóan azt javasolta, hogy a NATO-tagok kötelezzék el magukat, hogy lelőnek orosz rakétákat ukrán terület felett.
A múlt heti müncheni biztonsági konferencián felszólalva Zelenszkij hasonló követeléseknek adott hangot, miután az Egyesült Államok szerint Kijev NATO-tagságra irányuló célja „irreális”. Akkor Zelenszkij kijelentette, hogy Kijevnek mintegy 1,5 millió katonából álló hadseregre lenne szüksége, ha kimarad a szövetségből.
„Ha Ukrajna nem lesz NATO-tag, az azt jelenti, hogy Ukrajna a saját területén fogja felépíteni a NATO-t. Tehát olyan létszámú hadseregre van szükségünk, mint amilyen az oroszoké ma” – mondta az ukrán vezető a múlt héten a The Economistnak.
Donald Trump amerikai elnök hangsúlyozta, hogy bár az Egyesült Államok elkötelezett a béke elősegítése mellett, Ukrajna NATO-tagsága nem jöhet szóba.
Azt is hangsúlyozta, hogy az EU-nak aktívabb szerepet kellene vállalnia a regionális biztonság garantálásában, és kizárta amerikai csapatok ukrán földre telepítését. Ugyanakkor készségét fejezte ki, hogy az európai szövetségesek amerikai fegyvereket vásároljanak Kijev védelmére.
Eközben Oroszország ragaszkodott ahhoz, hogy minden lehetséges békemegállapodásnak foglalkoznia kell a konfliktus kiváltó okaival, beleértve Ukrajna semleges státuszának kérdését és az új területi realitások elismerését.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump a hírek szerint még ebben a hónapban találkozik, a washingtoni és moszkvai delegációk már Rijádban dolgoznak a csúcstalálkozó előkészítésén.