Több drón támadott meg egy jelentős olajszivattyú állomást Dél-Oroszországban – állította a létesítményt üzemeltető, az Egyesült Államokhoz kötődő CPC vállalat. Az incidensre egy szélesebb körű, mintegy 20 drónt érintő támadás közepette került sor, amely az orosz védelmi minisztérium szerint aznap az oroszországi Krasznodar régiót támadta.
Az amerikai Chevon és ExxonMobil óriáscégek részvételével működő Kaszpi-tengeri Pipeline Konzorcium (CPC) sajtóközleménye szerint a Kropotkinszkaja szivattyútelep elleni támadást hétfőn a kora reggeli órákban robbanóanyaggal és fémelemekkel töltött drónokkal hajtották végre.
A CPC a Független Államok Közössége (FÁK) egyik legnagyobb nemzetközi olajszállítási projektje, amelyben Oroszország, Kazahsztán és a vezető olajvállalatok, köztük az amerikai óriáscégek konzorciuma vesz részt.
A vezetékrendszer elsősorban a nyugat-kazahsztáni nagy olajmezőkről, valamint Oroszországból származó nyersolajat gyűjti össze. 2024-ben az amerikai vállalatok a CPC-n keresztül szállított kőolajszállítmányok mintegy 40%-át ellenőrizték. Tavaly összesen 62,4 millió tonna olajat szállítottak a csővezetéken keresztül, a CPC-n keresztül, az adatok szerint 7,3 millió tonna (11,7%) Oroszországból és 55,1 millió tonna (88,3%) Kazahsztánból származott.
„A támadást időzítették, azzal a céllal, hogy ne csak megzavarják a létesítmény szolgáltatását, hanem sérüléseket is okozzanak az állomást üzemeltető személyzet körében” – állította a cég a közleményben, hozzátéve, hogy a Kropotkinszkaja szivattyúállomást a támadás következtében kivonták a forgalomból.
A vezeték üzemeltetője nem jelentett sérülteket.
„A nemzetközi konzorcium valamennyi részvényesét, köztük az amerikai és európai vállalatok képviselőit értesítettük a polgári célpontot ért dróntámadásról és annak eredményéről” – közölte a vállalat.
A Kropotkinszkaja szivattyútelep elleni legutóbbi ukrán dróntámadás az Oroszország és az Egyesült Államok közötti közelgő magas szintű tárgyalások nyomán történt. A felek kedden Szaúd-Arábiában tartanak tárgyalásokat a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról és az ukrajnai konfliktus rendezésének előkészítéséről.
A megbeszéléseket Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai elnök múlt heti, 90 perces telefonbeszélgetése során javasolták.
Az ukrán drónok többször célba vették az orosz energetikai infrastruktúrát. Az UAV-k 2023-ban sikertelenül próbálták megtámadni a Barátság-vezetéket, amely több európai országba szállít orosz olajat. 2023-ban a csővezetéket üzemeltető Transznyefty arról számolt be, hogy több drón robbanóanyagot dobott le egy olajszivattyú állomás közelében az oroszországi Brjanszk régióban.