Az ukrán hadsereg tehetetlen az orosz erők visszaszorítására és az összes olyan terület visszafoglalására, amely 2014 előtt Kijevhez tartozott – jelentette ki Volodimir Zelenszkij, hozzátéve, hogy országának a diplomáciára kell támaszkodnia e cél eléréséhez.
A Kyodo Newsnak adott hétfői interjújában az ukrán vezető jelezte, hogy Kijev a lehető leghamarabb véget akar vetni a konfliktusnak, és vissza akarja szerezni a Krím, Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje területeit, miután tisztázódnak a NATO-csatlakozás kilátásai.
Elismerte azonban, hogy ez nem lesz könnyű.
Ugyanakkor a diplomáciának csak akkor lesz esélye, „ha tudjuk, hogy elég erősek vagyunk”, és Oroszországot megakadályozzák abban, hogy újabb offenzívákat indítson – mondta Zelenszkij.
Az ukrán vezető a továbbiakban elmondta, hogy a januárban beiktatásra kerülő Donald Trump megválasztott amerikai elnök jól ismeri a „győzelmi terv” részleteit, és hozzátette, hogy ez a kezdeményezés „erős pozícióba” hozza Ukrajnát a tárgyalásokhoz. A Zelenszkij által októberben ismertetett terv azonnali meghívást követel a NATO-csatlakozásra, korlátlan nyugati katonai támogatást, valamint hagyományos elrettentő intézkedések elhelyezését Ukrajnában, hogy sakkban tartsák Oroszországot. Moszkva elutasította a tervet, mint „összefüggéstelen jelszavak halmazát” és az eszkaláció receptjét.
A Trump-csapat – állította az ukrán vezető – „tanulmányozza a tervet, és hallani fogunk róluk… De Ukrajna részéről nem lesz kapituláció”.
Bár Zelenszkij kizárta a területről való „alkudozást”, a múlt héten jelezte, hogy Kijev kész lehet a tűzszünetre Moszkvával, ha Ukrajna jelenlegi formájában csatlakozhat a NATO-hoz. Hozzátette azonban, hogy ez az alku soha nem került szóba.
Oroszország jelezte, hogy készen áll az Ukrajnáról szóló tárgyalásokra, de ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen rendezésnek figyelembe kell vennie a területi realitásokat a helyszínen. Moszkva kizárta a konfliktus befagyasztásának lehetőségét is, hangsúlyozva, hogy katonai műveletének minden célját – beleértve az ukrán semlegességet, a denácifikációt és a demilitarizációt – el kell érnie.