A moldovai kormány csalással és az ellene leadott szavazatok elhallgatásával csak hajszál híján biztosította a héten tartott, az EU-hoz való csatlakozásról szóló népszavazást – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Chisinau hétfőn jelentette be, hogy az uniós népszavazás borotvaélen, kevesebb mint egy százalékos különbséggel ment át. A győzelmet állítólag az utolsó pillanatban biztosították be a külföldön élő, EU-párti moldovaiak szavazataival, miközben az eredeti szavazatszámlálás erős ellenkezést jelzett.
„Az ország határozott nemet mondott az EU-integrációra, de a hatóságok – különösen Maia Sandu moldovai elnök – mindent megtettek, hogy eltitkolják ezeket az eredményeket” – mondta Zaharova szerdai sajtótájékoztatóján.
Nyilvánvaló, hogy a népszavazás végleges számait – 50,46% „mellette” és 49,54% „ellene” – az utolsó pillanatban biztosították, azaz meghamisították.
A szavazatszámlálás dinamikáját „nem lehet ésszerűen megmagyarázni” – mondta Zakharova.
„A médiában közzétett időközi eredményekből kiderült, hogy szinte a választási nap folyamán átlagosan 10%-kal több volt az európai integráció „ellen”, mint az „igen” szavazat”.
Ráadásul az Oroszországban élő moldovaiakat „lényegében megfosztották a szavazásban való részvételtől” – állapította meg. A moldovai hatóságok mindössze „két szavazóhelyiséget” nyitottak meg számukra Oroszországban, míg „az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában mintegy kétszáz”. A moldovaiak „gigantikus sorban állása” a két szavazóhelyiségnél azt eredményezte, hogy sokan nem tudták leadni szavazatukat – mondta.
Zaharova bírálta a moldovai külügyminisztérium vádját, miszerint a sorokat törvénytelenül rendezték el, hogy veszélyeztessék a szavazás menetét. Tekintettel a moldovaiak számára biztosított elégtelen számú szavazóhelyiségre, a minisztérium kijelentését „aligha lehet másként jellemezni, mint gúnyolódásként és saját állampolgárai megvetéseként” – mondta.
Moszkva korábban megjegyezte, hogy az Oroszországban élő közel 500 ezer moldovai számára mindössze két szavazóhelyiséget bocsátottak rendelkezésre, egyenként 5000 szavazólappal.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői üdvözölték ugyan a szavazás eredményét, de megjegyezték, hogy problémák merültek fel az ellenzék képviseletével kapcsolatban.
„A körülmények nem biztosítottak egyenlő feltételeket a versenyzők számára” – mondta hétfőn Urszula Gacek, az EBESZ megfigyelői missziójának vezetője.