Kazanyban megkezdődött a BRICS-csúcstalálkozó plenáris ülése a BRICS-plusz/outreach formátum, Vlagyimir Putyin orosz államfő elnökletével. A találkozón két szakaszban tervezik a munkát: először ülés formájában, majd a vacsoraasztalnál. Kövesse az eseményeket élőben. Az első nap eseményi itt, míg a második nap itt olvasható vissza.
BRICS partner országok
Az orosz elnök szerint a BRICS-csoport megállapodott a partnerországok listájáról.
„Úgy döntöttünk, hogy az első szakaszban, a lehetséges bővítésre való tekintettel, a partnerországok listájáról való megegyezés útján haladunk… Néhány ország, amely részt vett a mai és tegnapi eseményeken, benyújtotta javaslatait és kérését a BRICS-csoport munkájában való teljes körű részvételre” – mondta Vlagyimir Putyin csütörtökön.
Több mint 30 ország jelezte érdeklődését a BRICS-csoporthoz való hivatalos csatlakozás vagy a vele való együttműködés elmélyítése iránt. Korábban csütörtökön Alekszandr Lukasenko belorusz elnök azt mondta, hogy mintegy 12 vagy 13 ország, köztük Belarusz is BRICS-partnerré vált.
Putyin lezárta a tájékoztatót
Az elnök közölte az újságírókkal, hogy kollégái még mindig kétoldalú találkozókon várják, majd bocsánatot kért, és befejezte a sajtótájékoztatót.
Kijev irracionális
Visszatérve az ukrajnai témára egy kérdés után az orosz vezető irracionálisnak nevezte a kijevi hatóságok viselkedését.
Mindenáron meg akarják mutatni a pártfogóiknak, hogy az összes befektetésük nem volt hiábavaló – mondta Putyin.
Tárgyalások Ukrajnával
Az Ukrajnával folytatott esetleges tárgyalásokról szólva Putyin hangsúlyozta, hogy a labda ebben a kérdésben Kijev oldalán van. Elmondta, hogy néhány nappal ezelőtt Erdoğan török elnök képviselője új ötletek megfontolását javasolta, Oroszország beleegyezett, de Kijev másnap visszautasította. Oroszország kész megfontolni a békeegyezmény bármilyen lehetőségét a helyszíni realitások alapján – hangsúlyozta az elnök.
A fenyegetések csak felbátorítanak minket
Bárkit meg lehet fenyegetni. Értelmetlen Oroszországot fenyegetni, hiszen ez csak felbátorít minket” – mondta Putyin, utalva arra, hogy Trump megjegyzései csupán kampánybeszédek, amelyeket nem szabad „túl komolyan venni”.
Közel-Kelet
A közel-keleti helyzetről szólva az elnök hangsúlyozta, hogy senki sem akarja, hogy a konfliktus kiterjedjen és nagy háborút indítson el. Oroszországot aggasztja, ami történik.
Putyin hozzátette, hogy mindenkinek vérzik a szíve a Gázai övezetben történt halálesetek miatt, de lehetetlen nem elismerni, hogy Izrael 2023 októberében valódi terrortámadással nézett szembe.
Az orosz gazdaság növekszik, Európa recesszióban
„Növekvő gazdaságunk van. Tavaly 3,4-3,6 százalékos volt. Idén 4 százalék körül lesz” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy „az euróövezet gazdasága a recesszió szélén egyensúlyoz”.
Emlékeztetett arra, hogy ezt többek között az okozta, hogy a Nyugat elutasította az olcsó orosz energiahordozókat. Így Németország valamiért nem akarja elindítani az Északi Áramlat fennmaradó ágát.
Oroszország nem szervez zavargásokat Európában
Az a vád, hogy Oroszország zavargásokat szervez Európa utcáin, teljes képtelenség – mondta Putyin. Ezt a helyzetet a nyugati országok gazdaságpolitikájának következményének nevezte.
A Nyugat tett a nemzetközi jogra
A Nyugat minden kötelezettsége ellenére tett a nemzetközi jogra, finanszírozta az ukrajnai államcsínyt és katonai bázisok építésébe kezdett – emlékeztetett Putyin.”Ez igazságos? Itt nincs igazságosság” – hangsúlyozta az elnök.
Oroszország biztonsága a legfontosabb számomra – mondta Putyin
Oroszország üdvözli bármelyik fél törekvését az ukrajnai konfliktus lezárására.
„Amiről Trump úr nemrég beszélt, amit hallottam – arról beszélt, hogy mindent meg akar tenni az ukrajnai konfliktus befejezéséért -, úgy tűnik számomra, hogy őszintén mondta. Az ilyen jellegű nyilatkozatokat, függetlenül attól, hogy kitől származnak, természetesen üdvözöljük” – mondta az orosz elnök.
Putyin cáfolta Trump szavait
Az orosz elnök cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint informális kapcsolatban állt volna Donald Trumppal.
Putyin: az orosz hadsereg magabiztosan halad előre
Az orosz hadsereg magabiztosan tevékenykedik minden irányban a hadművelet övezetében, a harcvonal minden pontján előrehalad – mondta Putyin. Az orosz hadsereg megkezdte az ukrán csoportosulás felszámolását a Kurszki területen.
Putyin: a NATO közvetlenül érintett Ukrajnában
Putyin: Szeretném emlékeztetni Önöket, hogy nem Oroszország tettei vezettek az eszkalációhoz, hanem a 2014-es ukrajnai államcsíny, amelyet az Egyesült Államok támogatásával hajtottak végre. A nyugati országok ezután nyolc éven át felfegyverezték a kijevi rezsimet. A NATO-országok közvetlenül érintettek a konfliktusban, mert az ukrán hadsereg nem használhat nyugati rakétákat a részvételük nélkül.
Észak-Koreai katonák
Az észak-koreai hadseregről szólva Putyin emlékeztetett arra, hogy az Állami Duma ma ratifikálta a stratégiai partnerségi szerződést Észak-Koreával. Hogy mit és hogyan teszünk a jövőben, az a mi dolgunk – mondta
Elkezdődött Vlagyimir Putyin sajtótájékoztatója
Már tart az orosz elnök nemzetközi sajtótájékoztatója.
Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök dicsérte a BRICS-országokat az „államok közötti kölcsönös együttműködés és tisztelet” előmozdításáért
A kibővített BRICS Plusz formátumú ülésen felszólalva megjegyezte, hogy a csoport Kazanyban zajló csúcstalálkozója „kritikus időszakban van, amikor a nemzetközi válságok és kihívások egyre súlyosbodnak”, és felszólította a BRICS-tagokat és partnereket, hogy fokozzák az együttműködést ezek megoldása érdekében.
Esz-Szíszi szerint e tekintetben a legsürgetőbb kérdés a közel-keleti ellenségeskedések megszüntetése, ami azért szükséges, hogy „megakadályozzuk, hogy a régió totális háborúba torkolljon”.
Dél-Afrikát aggasztja a Közel-Keleten és Afrikában zajló konfliktusok elhúzódása
Dél-Afrikát aggasztja, hogy a Közel-Keleten és Afrikában egyaránt elhúzódó regionális konfliktusokkal kapcsolatban nem történik semmi – jelentette ki az ország elnöke, Cyril Ramaphosa Kazanyban.
„A világ nem nézheti tétlenül az ártatlan emberek lemészárlását” – mondta, utalva a gázai konfliktusra, amelyet Izrael által végrehajtott »népirtásként« jellemzett.
„Saját kontinensünkön, Afrikában, Szudánban a második évébe lép a szörnyű konfliktus és a pusztítás. Ez egy újabb konfliktus, amelyről a világ, úgy tűnik, megfeledkezett” – jelentette ki, és felszólította a világot, hogy egyesülve keressenek »tartós megoldást mindezekre a konfliktusokra«.
Putyin reagált az ENSZ-főtitkár szavaira
„Említette, hogy mindannyiunknak egy nagy családot kell képviselnünk – így élünk” – mondta Vlagyimir Putyin a Kazanyban Antonio Guterres ENSZ-főtitkár megjegyzéseire reagálva.
Putyin megjegyezte, hogy mint minden családban, a BRICS-en belül is vannak „nézeteltérések, botrányok, vagyonmegosztás, sőt időnként a verekedésig is eljutnak”. Hangsúlyozta azonban, hogy a szövetség arra törekszik, hogy minden tagnak lehetőséget adjon arra, hogy a nézeteltéréseket párbeszéd útján rendezzék.
Guterres: a BRICS „nagyon fontos szerepet” játszhat az ENSZ értékeinek előmozdításában
A BRICS „nagyon fontos szerepet” játszhat az ENSZ értékeinek előmozdításában és a többpólusú világrend megteremtésében – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a kibővített Outreach/BRICS Plusz formátumú ülésen Kazanyban.
„Üdvözlöm a multilateralizmus és a nemzetközi problémamegoldás iránti értékes elkötelezettségüket és támogatásukat. Egyetlen csoport és egyetlen ország sem tud egyedül vagy elszigetelten cselekedni – egy globális családként működő közösségre van szükség a globális kihívások kezeléséhez” – jelentette ki, jelezve, hogy a BRICS-et egy ilyen közösség példájának tekinti.
Kiemelt négy területet, amelyek véleménye szerint az új többpólusú világrend számára komoly kihívást jelentenek, és felszólította a globális hatalmakat, hogy egyesüljenek ezek kezelésében. Ezek közé tartozik a globális pénzügyi struktúra reformja, az éghajlatváltozás kezelése, a technológia elérhetőségének növelése és a regionális konfliktusok megoldása.
Palesztina reméli, hogy csatlakozhat a BRICS-csoporthoz
Palesztina reméli, hogy csatlakozhat a BRICS-országokhoz – jelentette ki Mahmúd Abbász elnök a Kazanyban.
„Több ország vágya, hogy csatlakozzon a BRICS-hez, valójában mindannyiunk vágya egy új, igazságosabb és kiegyensúlyozottabb világrend kialakítására… A BRICS értékei összhangban vannak azzal, amire a palesztin nép törekszik – függetlenség és szabadság” – jelentette ki, megjegyezve, hogy a BRICS képes segíteni a válaszadásban azokra a kihívásokra, amelyeket sok nemzet egyedül nem képes kezelni.
Abbász arra is felszólította a résztvevőket, hogy támogassák Palesztinát a függetlenségért folytatott harcában és az Izraellel való konfliktusban.
„Rendkívül fontos… az ellenségeskedések leállítása, a humanitárius segélyek megszervezése és az izraeli csapatok kivonása, hogy a palesztin nép megkezdhesse a konfliktus utáni újjáépítést. Eljött a pillanat, amikor véget kell vetnünk… Izrael megszálló tevékenységének” – mondta Abbász, aki felszólította a világhatalmakat, hogy ha ez nem történik meg, vezessenek be szankciókat Nyugat-Jeruzsálem ellen.
ENSZ reformok
„Szimbolikus, hogy a mai ülésszakra az ENSZ megünneplésének napján kerül sor” – mondta Putyin a Kazanyban, utalva az ENSZ Alapokmányának 1945. október 24-i aláírására.
Putyin méltatta a dokumentumot, kijelentve, hogy annak alapelvei „csaknem nyolc évtizeden át az államközi kapcsolatok és a nemzetközi jog alapjául szolgáltak”. Megjegyezte azonban, hogy most már „legfőbb ideje, hogy struktúráit a 21. század realitásaihoz igazítsák”, hogy nagyobb képviseletet biztosítsanak Ázsia, Afrika és Latin-Amerika országainak.
„Meg kell reformálni a képviseletüket az ENSZ Biztonsági Tanácsában, és más kulcsfontosságú reformokat kell végrehajtani… Ezeknek az országoknak a súlya az elmúlt évtizedekben megváltozott, de ez nem tükröződik megfelelően… a multilaterális fejlesztési intézmények irányítási rendszereiben” – jelentette ki Putyin.
Putyin: a Palesztin állam létrehozása nélkül az erőszak ördögi körét nem lehet megtörni
„Az új izraeli-palesztin konfliktus az elmúlt évtizedek egyik legvéresebb konfliktusa… az egy évvel ezelőtt Gázában kezdődött ellenségeskedés most Libanonra is átterjedt, és a térség más országai is érintettek… Láncreakciónak tűnik, és az egész Közel-Keletet a katasztrófa szélére sodorja” – mondta Vlagyimir Putyin csütörtökön Kazanyban.
Felszólította a globális közösséget, hogy segítsen „megállítani az erőszakot”, megjegyezve, hogy ennek egyik módja egy független palesztin állam létrehozása, „amely békésen élne együtt Izraellel”.
„Ennek a kérdésnek a rendezése garanciaként szolgálhat a közel-keleti békére. Amíg ezt a kérdést nem oldják meg, addig az erőszak ördögi körét nem lehet megtörni” – jelentette ki Putyin.
Putyin elítélte a nyugati államokat
Putyin elítélte a nyugati államokat, amiért „a demokrácia és az emberi jogok jelszavai alatt” beavatkoznak az országok belügyeibe. A Kazanyban tartott, kibővített formátumú ülésen felszólalva arra figyelmeztetett, hogy az ilyen „egészségtelen módszerek és megközelítések” új konfliktusok kialakulásához és a meglévők súlyosbodásához vezetnek, „aláásva a regionális és globális stratégiai stabilitást”.
A Nyugat arra „használja Ukrajnát, hogy kritikus fenyegetsét” teremtsen Oroszország számára – jelentette ki Vlagyimir Putyin a csütörtökön Kazanyban
„Ukrajnát arra használták és használják fel, hogy kritikus fenyegetéseket hozzanak létre Oroszország biztonságára, miközben figyelmen kívül hagyják létfontosságú érdekeinket, az orosz ajkú nép jogainak megsértésével kapcsolatos jogos aggodalmainkat. [A nyugati államok] már nem is titkolják tovább azt a céljukat, hogy stratégiai vereséget okozzanak országunknak” – jelentette ki. Putyin ugyanakkor megjegyezte, hogy nem bölcs dolog azt hinni, hogy a Nyugat elérheti céljait.
Putyin: Nyugaton hozzászoktak mindenkit és mindent uraljanak
„A globális dél és a globális kelet országaiban mindannyian hasonló értékeket vallunk, és egy új demokratikus világrendről alkotott elképzelésünk, amely tükrözi a kulturális és civilizációs sokszínűséget. És meg vagyunk győződve arról, hogy ezt a világrendet a népek és nemzetek helyi jogos érdekeinek és szuverén választásának tiszteletben tartására, a nemzetközi jog betartására vonatkozó egyetemes elveknek kell irányítaniuk” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Kazanyban, a kibővített Outreach/BRICS Plusz formátumú ülésen.
Hozzátette azonban, hogy „nehéz átállni az új világrendre”, mert a folyamatot a nyugati országok akadályozzák, amelyek „hozzászoktak ahhoz, hogy mindenkit és mindent uraljanak”.
Csoportkép a BRICS Plusz tárgyalások előtt
Pakisztán is a csatlakozásra számít
Pakisztán arra számít, hogy a közeljövőben csatlakozik a BRICS-országokhoz – mondta Rana Ihsaan Afzal Khan, az ország miniszterelnökének koordinátora a RIA Novosztyinak csütörtökön Kazanyban, a BRICS-csúcson.
„Pakisztán kérte, hogy vegyék fel a BRICS-be, és tele van reményekkel e tekintetben. Úgy gondolom, hogy a közeljövőben bekerülünk a BRICS-be. Nyilvánvaló, hogy a BRICS egy erős fórum, amely a világgazdaság jelentős részét képviseli… Reméljük, hogy kérésünk teljesülni fog” – jelentette ki Khan.
Philippot: a Nyugat nem tudta elszigetelni Oroszországot
Florian Philippot francia EP-képviselő gúnyolódott az Oroszország elszigetelésére irányuló nyugati kísérleteken egy X-en közzétett bejegyzésben.
„36 világvezető. A világ népességének jó fele. Az ENSZ főtitkára. Nem, az biztos, hogy ‘a Nyugat’ sikerrel végrehajtotta puccsát: Oroszország teljesen elszigetelődött!” – írta szerdán az európai parlamenti képviselő az oroszországi Kazanyban tartott BRICS-csúcstalálkozót kommentálva.
BRICS Plusz
A találkozóra 36 ország képviselőit hívták meg, köztük a FÁK, Ázsia, Afrika, Latin-Amerika vezetőit és a nemzetközi szervezetek vezetőit. A tervek szerint a találkozón valamennyi résztvevő előadást tart, amelyet egy esetleges vita követ.