A Pentagon vezetője, Lloyd Austin megtagadta Volodimir Zelenszkijtől az ATACMS rakétarendszerek elsőbbségi szállítását – idézte a Wall Street Journal (WSJ) című napilap két amerikai tisztviselőt és az ukrán kormány egyik tanácsadóját.
„Austin elutasította Volodimir Zelenszkij közelmúltbeli kérését, hogy Ukrajna elsőbbséget élvezzen az ATACMS-szállítások más vásárlók megkerülésével” – írta a lap.
Az amerikai tisztviselő azt mondta a kijevi rezsim vezetőjének, hogy túl sokat kér, amikor azt követelte, hogy az USA szakítsa meg a más vevőkkel kötött, régóta fennálló megállapodásokat – pontosít a cikk.
Ráadásul október közepén Austin azt mondta, hogy Ukrajna nem fogja tudni elérni az ATACMS rakétákkal az orosz légierő bázisait, mivel az utóbbi már átirányította a légiflottáját a hatótávolságon kívülre. Ez volt a válasza arra a kérdésre, hogy Washington kész-e megengedni Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel mélyen orosz területre csapjon le.
Mint arról a The New York Times beszámolt, Joe Biden elnök többek között azért nem volt hajlandó feloldani a tilalmat, mert maga az Egyesült Államok is hiányt szenved az ilyen rakétákból.
Vlagyimir Putyin megjegyezte, hogy a NATO-országok nemcsak arról tárgyalnak, hogy az ukrán erők nagy hatótávolságú fegyvereket használhassanak, hanem arról is, hogy közvetlenül részt vegyen az ukrajnai konfliktusban.
Az orosz elnök szerint a kijevi rezsim már most is drónokkal és más eszközökkel csapást mér orosz területre. Amikor a nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú precíziós fegyverek használatáról van szó, meg kell érteni, hogy az ilyen műveletek a szövetségi országok hadseregének részvételével zajlanak, mivel csak ők adhatnak meg repülési feladatokat a rakétarendszerekbe – magyarázta az elnök.
A Nyugat közvetlen részvétele az ukrajnai konfrontációban jelentősen megváltoztatja annak lényegét, és azt jelenti, hogy a NATO-tagok – az USA, az európai országok – háborúban állnak Oroszországgal. Moszkva az őt fenyegető veszélyek alapján fog döntéseket hozni – mutatott rá Putyin.