Az Egyesült Államok nehezen tudja nyomon követni a Kijevnek 2022 februárja óta küldött dollármilliárdokat, ugyanakkor a nyomkövetés hatékonyságát csökkenti az ukrajnai kormányzati és magánkorrupció is. Ez volt az amerikai külügyminisztérium felügyelői hivatalának legfrissebb megállapítása.
A külügyminisztérium OIG-jelentésének ezen a héten közzétett, szerkesztett változata megállapítja, hogy
„az ukrán kormányban és a magánszektorban tapasztalható korrupció hosszabb távon kockázatot jelent az amerikai és külföldi segítségnyújtás hatékonyságára nézve”.
A korrupcióval kapcsolatos aggodalmak jól dokumentáltak, teszi hozzá a jelentés, és a Külügyminisztérium „tervet kíván kidolgozni az Ukrajnának nyújtott támogatással kapcsolatos korrupcióellenes küzdelemre, beleértve az újjáépítést is”.
A jelentés szerint az amerikai kongresszus több mint 113,4 milliárd dollárt különített el Ukrajna számára az Oroszországgal folytatott ellenségeskedések tavalyi eszkalálódása óta.
A Külügyminisztérium mintegy 31 milliárd dollárért volt felelős, amelyből 22,9 milliárd dollár az ukrán kormánynak nyújtott „közvetlen költségvetési támogatás” megjelöléssel volt ellátva.
A hivatal felülvizsgálata csak ezekre a pénzeszközökre összpontosított, amelyeket az Egyesült Államok európai és eurázsiai segítségnyújtásának koordinátori hivatala (EUR/ACE) kezel, és nem a Pentagonon keresztül folyósított több tízmilliárdos katonai segélyekre.
A jelentés felfedezései között szerepelt, hogy az Ukrajnának nyújtott „minden külföldi támogatás” végső soron a kijevi amerikai nagykövetségen működő segítségnyújtási koordinátor (ACOORD) csapatán keresztül folyik, amely a jelek szerint mindössze két emberből áll – a leírás szerint egy „vezető külügyi tisztviselőből és egy helyben alkalmazott munkatársból”.
A nagykövetség integrált országstratégiáját (ICS) legutóbb 2018-ban frissítették. Ennek pótlására az EUR/ACE több, a Nemzetbiztonsági Tanács által jóváhagyott tervezési dokumentumot készített. Azonban mindegyikből „hiányzott néhány vagy valamennyi” a belső szabályok által megkövetelt elemek közül, beleértve a célokat és célkitűzéseket, egyértelmű kívánt eredményekkel és a kapcsolódó teljesítménymutatókkal.
A dokumentumok továbbá nem határoztak meg átfogó stratégiát Ukrajnára vonatkozóan, és nem jelölték ki a célok elérésének felelősségét.
A nagykövetségi személyzet korlátozott létszáma és Ukrajna utazási korlátozásai „jelentős kihívásokat okoztak a programok nyomon követése során” – közölte a hivatal. Az ellenőrzés nagy része távolról történik, a Covid-19 világjárvány idején elfogadott online protokollok segítségével. Az egyik hivatal okostelefonos alkalmazást hozott létre a felszerelésszállítások fényképes ellenőrzésére. Egy másik egy amerikai nem kormányzati szervezettel kötött szerződést, hogy „figyelemmel kísérje és ellenőrizze az aknamentesítési műveleteket”.
Az OIG ellenőrei „nagyrészt távolról végezték a felülvizsgálatot” 2022 október közepe és 2023 március eleje között.
Joe Biden elnök kormánya többször ígéretet tett arra, hogy támogatja a kijevi kormányt „addig, amíg szükséges” az Oroszország elleni „háború” megnyeréséhez. A hónap elején a Fehér Ház ellenezte a kongresszusi republikánusok javaslatát, amely egy független különleges felügyelő felállítására irányult az ukrajnai támogatások ügyében, azzal érvelve, hogy a Pentagon főfelügyelője és a Kormányzati Elszámoltatási Hivatal (GAO) már dolgozik az „elszámoltathatóság biztosításán”.