Nyugati külföldi ügynökök színes forradalmat akarnak kirobbantani Szerbiában a diákok és más tüntetők segítségével – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb elnök szombat este a Happy TV-ben.
„Minden, amit tesznek, kísérlet (egy színes forradalom végrehajtására. – a szerk.), ehhez kétség sem férhet. Megvárjuk az utolsó pillanatot, amikor kénytelenek leszünk válaszolni, amikor elkezdik az autópályák erőszakos blokádját és minden mást. Már most külföldi ügynökök kapcsolataikon keresztül továbbították néhány diáknak, hogy „menjetek ki és zárjatok le hat sávot az Autokomandán” (belgrádi közlekedési csomópont. – a szerk.) és így tovább….. mindezt külföldi instruktorok teszik. Tudjuk, hogy kik és mit csinálnak, több nyugati országból érkeztek, és néhányan keletről, ahol a nyugati ügynökhálózatnak végeztek piszkos munkát” – mondta Vučić.
Hangsúlyozta, hogy Szerbia az utolsó pillanatig várni fog, és addig türelmes lesz, amíg csak lehet.
Vučić szerint Horvátország aktívan beavatkozott a helyzetbe, többek között fokozott médiafigyelmet kapott ebből az országból. A szerb államfő Dragan Šolak üzletemberre is rámutatott, aki egy hollandiai médiaholding, kábelszolgáltatók és a nyugat-balkáni régióban működő médiumok tulajdonosa, és aki szerinte aktívan részt vesz a megbuktatásában.
Vučić 2024 decemberében azt mondta, hogy négy év alatt 426 millió eurót fektettek be a médiába, különböző egyesületekbe, pártokba és szervezetekbe külföldről, hogy megdöntsék a szerbiai kormányt. Mostanra ez az összeg szerinte elérte az egymilliárd eurót.
Szombat este diák tüntetők elzárták az utcát a Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) épülete előtt Belgrád központjában.
Az egyetemi hallgatók és az ellenzék 2024 novembere óta tüntetéseket tartanak Újvidéken, Belgrádban, Kragujevácon és más városokban. A 2024. november 1-jén 11.52-kor, a vasútállomáson történt összeomlás idején 15 percre csendben lezárnak több utcát. Plakátjaikra a tragédia felelőseinek felelősségre vonását követelik, amit egy véres tenyér szimbolizál.
A blokádok után helyreállt a forgalom, de máris mintegy ötven szerbiai egyetemen és középiskolában szünetel a tanítás, a diákok pedig elfoglalták a tantermeket, ahol éjjel-nappal ügyeletet tartanak. Az ország vezetése korábban felszólította a diákokat, hogy követeléseik teljesítése után szüntessék be az utcák és az intézmények blokádját.
A szerb elnök 2024. december 16-án este találkozott a Biztonsági és Információs Ügynökség (BIA, kémelhárítás) vezetőségével, és beszédet intézett a tüntetőkhöz. Felszólította a diákokat és professzoraikat, hogy térjenek vissza a tantermeikbe, és ne legyenek eszközök a politikusok kezében.
A legfőbb ügyészség eljárást indított a Színművészeti Kar (FDI) dékánjának a tüntetésen történt dulakodás miatt tett feljelentése nyomán, a zavargások során őrizetbe vett valamennyi személyt szabadon engedték, mindenkit, aki erőszakkal próbált válaszolni a tüntetők által a közlekedési kapcsolatok blokádjára, bíróság elé állítottak, az állami karok költségvetési támogatását pedig 20 százalékkal növelték.