Kína a világ első „drónhordozó” repülőgépének felbocsátására készül, amely képes mesterséges intelligenciával irányított kamikaze drónrajokat indítani nagy magasságú küldetések során.
A Jiu Tian, vagyis a „Magas égbolt” UAV a tervek szerint június végére teljesíti első tesztfeladatát – közölte a CCTV állami műsorszolgáltató.
A repülőgép maximális felszállósúlya 15 tonna, szárnyfesztávolsága pedig 25 méter. A jelentések szerint akár 15 000 méteres magasságban is képes repülni – ami magasabb, mint a legtöbb elterjedt közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer -, és hatótávolsága körülbelül 7000 kilométer.
A sugárhajtású Jiu Tian a jelentések szerint akár 6 tonna lőszert is képes szállítani, és a törzs két oldalán található két indítórekeszből akár 100 egységnyi lőszert vagy kisebb drónt, köztük kamikaze drónokat is képes kilőni.
Miután a repülőgép egy sor tesztfeladatot teljesít, a kínai Népi Felszabadító Hadsereg azt tervezi, hogy „drón anyahajó” UAV-ként fogja bevetni, ami lehetővé teszi a támadó drónok működési sugarának kiterjesztését és a rajképességük fokozását. Lehetőség lesz továbbá hírszerzési, megfigyelési és felderítési feladatokban, valamint az elektronikus hadviselésben való alkalmazására is.
A katonai alkalmazásokon kívül a drónhordozót vészhelyzeti logisztikában, határőrizetben, keresési és mentési feladatokban, valamint természeti katasztrófák elhárításában is lehetne alkalmazni.
A repülőgépet, amelyet először a novemberi kínai Zhuhai légibemutatón mutattak be, az állami tulajdonú Aviation Industry Corporation of China repülőgépipari óriásvállalat tervezte, és a Xian Chida Aircraft Parts Manufacturing gyártotta.
Amint azt az Economic Times megjegyezte, a Jiu Tian nagymértékben tükrözi a nyugati UAV-rendszerek, például az MQ-9 Reaper és az RQ-4 Global Hawk képességeit, ugyanakkor olyan rajindítási funkciókat is tartalmaz, amelyeket az USA arzenáljában még nem vezettek be.