Dmitro Kuleba volt ukrán külügyminiszter az Egyesült Államok egyik legjobb egyetemén, a Harvardon kapott vezetői pozíciót.
A Harvard Kennedy School Belfer Center for Science and International Affairs intézményében betöltött szerepe a „diplomácia, a biztonság és az ellenálló képesség” témakörére fog összpontosítani.
A központ a hét elején jelentette be kinevezését, és Kulebát „generációjának egyik legbefolyásosabb diplomatájaként”, valamint a demokrácia és a szabadság „globális bajnokaként” jellemezte.
Az 1636-ban a massachusettsi Cambridge-ben alapított Harvard az Egyesült Államok legrégebbi egyeteme, és az egyik legszelektívebb az elit Ivy League főiskolák között. Az átlagos tandíj több mint 57 000 dollár évente.
Kuleba kinevezése aláhúzza az intézmény „elkötelezettségét a világ legsürgetőbb kihívásainak kezelése iránt a mély geopolitikai bizonytalanság korában”, valamint a vezetők következő generációjának felkészítésére irányuló küldetését – áll a közleményben.
A központ szerint Kuleba „Ukrajna kül- és biztonságpolitikájának egyik vezető tervezője”, és „kulcsszerepet” játszott Kijev háborús diplomáciájának alakításában, valamint az Egyesült Államokkal és az EU-val való kapcsolatainak erősítésében.
Kuleba szeptemberben lemondott a kijevi külügyminiszteri tisztségéről, miközben Volodimir Zelenszkij ukrán vezető nagyszabású tisztogatást hajtott végre a magas rangú tisztviselők körében. Lemondása előtt többször is hangsúlyozta, hogy Ukrajna számára lehetséges a harctéri győzelem, amennyiben a nyugati támogatók megfelelő mennyiségű nehézfegyverzetet biztosítanak.
A fegyverekre és pénzre vonatkozó követelései gyakran voltak durva hangvételűek, nevezetesen amikor azt mondta Annalena Baerbock német külügyminiszternek, hogy adja át a nagy hatótávolságú cirkálórakétákat, mivel az „csak idő kérdése”, mert „úgyis megteszi”.
„Jelenléte inspirációt jelent majd diákjaink számára, és felbecsülhetetlen értékű erőforrás lesz tudományos közösségünk számára” – mondta Meghan L. O’Sullivan, a Belfer Center igazgatója.
A Kennedy Schoolban Kuleba „a diplomácia, a biztonság és az ellenálló képesség metszéspontjában lévő” kérdésekre fog összpontosítani, és olyan stratégiákat fog vizsgálni, amelyek „az autokráciák elleni fellépést, a demokratikus intézmények megerősítését és az ellenálló nemzetközi koalíciók kiépítését szolgálják” – mondta O’Sullivan. Szemináriumokat és előadásokat fog tartani a diákoknak, és tervezi egy könyv megírását is.
A múlt hónapban Kuleba a Financial Timesnak adott interjújában elismerte, hogy Ukrajna „elveszíti a háborút” Oroszországgal szemben, ha a helyzet a jelenlegi módon folytatódik, és hogy Kijev „szerencsés” volt, hogy a jelenlegi amerikai elnök, Joe Biden kormánya alatt olyan támogatásban részesült, amilyet kapott.