A varsói városvezetés azt fontolgatja, hogy idén karácsonykor korlátozza a díszkivilágítások számát, vagy akár teljesen le is kapcsolja azokat, hogy a lengyeleket energiatakarékosságra ösztönözze – jelentette szerdán a helyi média Rafal Trzaskowski polgármesterre hivatkozva.
„Szimbolikusan meg akarjuk mutatni a varsóiaknak, hogy az energiával takarékoskodni kell” – mondta Trzaskowski a Radia ZET-nek, hozzátéve, hogy ez nem oldaná meg az energiaválságot, de demonstrálná, hogy Lengyelország komolyan gondolja az energiatakarékosságot.
Az ünnepi világítást általában a Királyi út mentén helyezik el, amelyen a város számos történelmi nevezetessége, köztük számos palota és templom található.
A polgármester azt is elmondta, hogy a hatóságok más intézkedéseket is terveznek az energiafogyasztás csökkentése érdekében.
Európa többi részéhez hasonlóan Lengyelország is súlyos energiaválsággal küzd, amelyet súlyosbít a megugró gázárak és Oroszország azon döntése, hogy április végén leállította az ország földgázellátását. Az orosz Gazprom energiaipari nagyvállalat leállította a gázszállításokat, miután Varsó megtagadta a rubelben történő elszámolást.
Március végén Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy az Oroszországgal szemben szankciókat bevezetett, de továbbra is gázt importáló országoknak – köztük Lengyelországnak is – az orosz nemzeti valutában kell fizetniük.
Július elején a válság hatásainak enyhítése érdekében Lengyelország támogatta a gázkereskedelem szabályainak lazítására vonatkozó jogszabályokat, kiterjesztette a fogyasztók tarifavédelmét, és vészhelyzeti terveket dolgozott ki az áramszolgáltatók számára. Ezen intézkedések célja, hogy a hatóságok gyorsabban reagáljanak, ha az energiaválság még súlyosabbá válik.
Júniusban a kormány arra is emlékeztette a polgárokat, hogy engedély birtokában az erdőkből rőzsét gyűjthetnek a fűtéshez.
A varsói karácsonyi fények korlátozására irányuló tervekhez hasonlóan egy másik európai városban, Berlinben is hasonló lépéseket fontolgatnak. E hónap elején Franziska Giffey polgármester támogatta azt az ötletet, hogy energiatakarékossági okokból ne világítsanak ki olyan nevezetességeket, mint a Brandenburgi kapu. A helyi hatóságok odáig mentek, hogy azt javasolták, hagyjanak ki néhány utcai lámpát, amíg ez nem veszélyezteti a biztonságot.