Tucker Carlson független amerikai újságíró és politikai kommentátor Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel készített interjút, és azt ígérte, hogy a beszélgetésből kiderül, mennyire közel van Washington és Moszkva a közvetlen összecsapáshoz.
A konfliktus növekvő kockázata ellenére az amerikaiak csak azt a perspektívát kapják, amelyet az „NBC News és a The New York Times” megenged nekik – mondta Carlson szerdán az X-en (korábban Twitter) közzétett háromperces videóban, hozzátéve, hogy a nézőknek lehetőséget kell kapniuk arra, hogy meghallgassák az orosz álláspontot.
Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő szintén a közelgő interjút népszerűsítette, egy olyan fotót posztolva, amelyen Carlson és Lavrov egymással szemben ülnek.
„Legyenek türelemmel” – tette hozzá.
Carlson azt állította, hogy próbálkozásait, hogy ukrán álláspontot kapjon a konfliktusról, Washington megakasztotta. Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége közölte Volodimir Zelenszkij ukrán vezető kormányával, hogy „beszélhet a CNN-nel”, de Carlsonnal nem – mondta az újságíró.
A Donald Trump megválasztása óta eltelt egy hónapban, Joe Biden leköszönő elnök kormányzása alatt „amerikai katonai személyzet rakétákat lőtt ki az orosz szárazföldre, és legalább egy tucat orosz katonát megölt” – jegyezte meg Carlson.
„A legtöbb amerikai tudta nélkül forró háborúban vagyunk Oroszországgal, egy be nem jelentett háborúban, egy olyan háborúban, amelyre nem szavaztak, és amelyet a legtöbb amerikai nem akar” – tette hozzá. Az újságíró azt állította, hogy az amerikai szolgálat tagjai oroszokat gyilkolnak Oroszországban, és ezzel a két szuperhatalom sokkal közelebb került a közvetlen összecsapáshoz, mint valaha a történelemben, „sokkal közelebb, mint a kubai rakétaválság idején voltunk”.
A múlt hónap végén Oroszország új Oresnyik ballisztikus rakétájával csapást mért egy ukrán katonai ipari létesítményre Dnyipropetrovszkban, válaszul arra, hogy Biden engedélyezte az amerikai fegyverek bevetését a nemzetközileg elismert orosz területre. Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, hogy az ellenségeskedések „globális konfliktus” aspektusait öltötték magukra. A csúcstechnológiájú rakétarendszereket, például az Egyesült Államok által szállított ATACMS-t Ukrajna nem használhatja amerikai csapatok közvetlen közreműködése nélkül – tette hozzá.
Putyin a nukleáris doktrínát is frissítette, hogy lehetővé tegye a megtorlást abban az esetben, ha egy nukleáris állam által támogatott, nem nukleáris állam „közös támadást” intéz Oroszország ellen.