Washington közvetlen konzultációkat folytat Teheránnal, és inkább tárgyalások útján rendezné az iráni nukleáris fejlesztések kérdését – közölte Donald Trump amerikai elnök.
„Közvetlen tárgyalásokat folytatunk Iránnal, és ezek meg is kezdődtek. Szombaton folytatódnak. Van egy nagyon nagy találkozónk, és meglátjuk, mi történhet” – mondta újságíróknak a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel folytatott látogatása során, hozzátéve, hogy szombaton a szinte legmagasabb szintű találkozóra kerül sor.
„És azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy egyezséget kötni jobb lenne, mint a nyilvánvalót tenni” – mondta, nem pontosítva azonban, hogy mit ért »a nyilvánvalót« alatt. Korábban nem zárta ki az Irán elleni esetleges erőszak alkalmazását.
„És a nyilvánvaló nem olyasmi, amibe én nem akarok belekeveredni, vagy őszintén szólva Izrael sem akar belekeveredni, ha elkerülheti” – mondta. „Szóval meglátjuk, hogy el tudjuk-e kerülni, de ez kezd nagyon veszélyes terület lenni, és remélhetőleg ezek a tárgyalások sikeresek lesznek. És úgy gondolom, hogy Irán érdeke is az lenne, ha sikeresek lennének, reméljük, reméljük, hogy ez meg fog történni”.”
Az amerikai vezető szerint egyetlen ország sem jár el közvetítőként az Egyesült Államok és Irán között.
Esmail Baghai iráni külügyminisztériumi szóvivő korábban azt mondta, hogy Washington pozitívan reagálna a közvetített tárgyalásokra vonatkozó javaslatra. Ha ilyen konzultációk kezdődnek, a legvalószínűbb közvetítő Omán lenne – jegyezte meg.
2025. március 7-én Trump közölte, hogy üzenetet küldött az iráni legfelsőbb vezetőnek, Ali Hamenei ajatollahnak, amelyben tárgyalásokat javasolt az atomprogramról. Teherán elutasította az Egyesült Államokkal való közvetlen párbeszéd ötletét, de jelezte, hogy a megbeszéléseket közvetítőkön keresztül lehetne folytatni.
Március 30-án Trump közölte, hogy két héten belül további vámokat vet ki Iránra, ha a nukleáris tárgyalások kudarcot vallanak. Emellett példátlan bombázásra figyelmeztette Iránt, ha elutasítja a megállapodást. Válaszul Hamenei szkeptikusan nyilatkozott az amerikai katonai beavatkozás valószínűségéről, de figyelmeztetett, hogy Washington bármilyen kísérlete, amely arra irányul, hogy zavargásokat szítson Iránban, erős reakciót váltana ki.