Donald Trump elnök azt mondta, hogy a brit csapatok „tudnak vigyázni magukra”, amikor arról kérdezték, hogy az amerikai hadsereg támogatná-e őket, ha az Egyesült Királyság az Oroszországgal kötendő esetleges békemegállapodás részeként erőket telepítene Ukrajnába.
Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön találkozott Trumppal a Fehér Házban, ahol megvitatták a „kemény és igazságos” békének nevezett béke elérésének tervét.
„Szorosan együttműködöm más európai vezetőkkel ezen a kérdésen, és egyértelmű, hogy az Egyesült Királyság készen áll arra, hogy a szövetségeseinkkel együttműködve bakancsokat állítson a földre és repülőgépeket a levegőbe, hogy támogassa a megállapodást, mert csak így lehet tartós a béke” – mondta Starmer a találkozó után újságíróknak.
Trump azonban kitért egy olyan kérdés elől, hogy az Egyesült Államok biztosítana-e erősítést, ha egy ilyen bevetés összecsapásokhoz vezetne az orosz erőkkel, és azt mondta az újságíróknak, hogy a briteknek „nincs szükségük sok segítségre”.
„Nagyon jól tudnak vigyázni magukra… Úgy hangzik, mintha kitérő lenne, de nem kitérő. Tudják, a britek hihetetlen katonák, hihetetlen katonák, és tudnak vigyázni magukra” – mondta Trump a találkozó előtti fotózáson. „Ha segítségre van szükségük, én mindig a britek mellett leszek, oké? Mindig velük leszek – de nekik nincs szükségük segítségre”.
Trump: "The British have been incredible soldiers, incredible military, and they can take care of themselves. But if they need help, I'll always be with the British." pic.twitter.com/8emiiJDnu0
— The Post Millennial (@TPostMillennial) February 27, 2025
Starmer ezután az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kapcsolatát a világ legnagyobb szövetségeként méltatta a jólét és a biztonság érdekében, hozzátéve, hogy „amikor csak szükséges volt, abszolút támogattuk egymást…”.
„Egyedül is fel tudnátok venni a harcot Oroszországgal?” szakította félbe Trump, és mosolyogva Starmerhez fordult.
„Nos…” – válaszolta a brit miniszterelnök a közönség kitörő nevetésére, mielőtt Trump áttért volna más kérdésekre.
A találkozóra mindössze néhány nappal azután került sor, hogy Emmanuel Macron francia elnöknek állítólag szintén nem sikerült konkrét amerikai biztonsági garanciákat szereznie Ukrajna számára a Trumppal folytatott washingtoni tárgyalásai során.
Trump korábban azt mondta, hogy megvitatta orosz kollégájával „a békefenntartás valamilyen formáját”, és azt állította, hogy Vlagyimir Putyinnak „nincs problémája” az ötlettel. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azonban kijelentette, hogy Moszkvával nem konzultáltak az ügyben.
Lavrov szerint a külföldi csapatok Ukrajnába telepítésének ötletét „az európaiak, elsősorban Franciaország és a britek” szorgalmazzák, utalva arra, hogy ennek célja „a konfliktus további felforrósítása és a megnyugtatására tett minden kísérlet megállítása”.
Moszkva többször is ellenezte az illetéktelen békefenntartók ukrajnai telepítését, arra figyelmeztetve, hogy ENSZ-felhatalmazás nélkül jogos célpontnak minősülnének. Lavrov ragaszkodott ahhoz, hogy az ukrajnai békefenntartó erőkről szóló bármilyen vita „üres”, és hogy a konfliktus alapkérdéseinek megoldása – beleértve a Kijev NATO-csatlakozására irányuló erőfeszítéseket és a nyugati katonai infrastruktúra esetleges telepítését Oroszország határai közelében – kell, hogy prioritást élvezzen.